Znaczący wzrost zatrudnionych w USA

31-03-2021 14:33
Z raportu ADP wynika, że w ciągu miesiąca w USA przybyło 517 tys. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym, co oznacza wynik najwyższy od września ubiegłego roku. Konsensus rynku zakładał wzros o 550 tys. miejsc pracy.
Znaczący wzrost zatrudnionych w USA

Jednocześnie wraz z nową publikacją zrewidowano w górę poprzedni odczyt, którego finalna wartość wyniosła 176 tys. Dane są zbieżne z oczekiwaniami rynku, a minimalnie niższy odczyt jest rekompensowany przez rewizję poprzedniego.

Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy to głównie efekt postępującej akcji szczepień populacyjnych. Dzięki nim część stanów decyduje się na częściowe uwolnienie aktywności gospodarczej. Prezydent Biden przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem, gdyż poluzowanie restrykcji odbija się na danych o zachorowaniach na COVID19. Od kilku dni w USA ponownie notowane są przyrost dobowej liczby chorych, ale wydaje się, że sprawnie prowadzone szczepienia populacyjne łagodzą skutki trzeciej fali.

Dodatkowym czynnikiem jest ustąpienie mrozów, z którymi w litym borykały się niektóre stany. Z pewnością czynnik ten ma swój udział w dynamicznej poprawie na rynku pracy.

Rynek dość spokojnie przyjmuje ten odczyt, gdyż po pandemicznym tąpnięciu wskaźniki zatrudnienia nadal są dalekie od zadowalających. Implikuje to niemal pewność utrzymania luźnej polityki monetarnej przez Fed. Rentowności obligacji utrzymują po publikacji na niezmienionych poziomach w okolicy 1,72 proc.

Kurs EUR/USD oscyluje wokół 1,1730, a notowania futures indeksu S&P500 minimalnie zyskują, podczas gdy cena kontraktu na Nasdaq100 rośnie o 0,5 proc.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.