Złoty silniejszy po Świętach

28-12-2020 11:48
Po świątecznej przerwie złoty umacnia się do 4,48 za euro z 4,50, gdzie kurs konsolidował się przed weekendem. Generalnie lepszy klimat inwestycyjny na rynkach światowych sprzyja, choć wśród walut regionu widać niespójności.
Złoty silniejszy po Świętach

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej w podobnej skali zyskuje jeszcze RUB, za to mocno rośnie TRY. Bez zmian względem EUR jest CZK i ZAR, za to traci HUF. Płynność na rynku w tym tygodniu pozostanie ograniczona i z ostrożnością należy wyciągać wnioski z zachowania kursów. Mimo to umocnienie złotego dla tle forinta i korony sugeruje, że słabość polskiej waluty wywołana interwencją NBP 18 grudnia jest sztuczna i zachęca do skorzystania z niższej ceny. Czy to na parach bazowych, czy na crossach jak PLN/HUF, który dziś może być źródłem siły złotego.

W oparciu o niepotwierdzoną teorię działań NBP w celu podbicia kursów złotowych dla zwiększenia wartości rezerw walutowych na koniec roku, ryzyko kolejnej interwencji w tym tygodniu nie jest do wykluczenia. To może ograniczać skalę umocnienia złotego w najbliższych dniach.

Oczekujemy, że w średnim terminie ewentualne determinacja NBP do zatrzymania aprecjacji złotego okaże się bezowocna, jeśli głównym motywem dla rynków globalnych pozostaną oczekiwania na odbicie ożywienia i wzrost apetytu na aktywa ryzykowne. Podtrzymujemy prognozę spadku EUR/PLN do 4,38 na koniec I kw. i 4,32 na koniec 2021 r.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.