Złoty oddaje wcześniejsze zyski

07-06-2021 12:44
Złoty słabnie w poniedziałek po południu, pomimo stabilizacji na szerokim rynku walutowym. Dolar pozostaje jedną z najsłabszych walu w przestrzeni G10, ale względem najważniejszych rywali notuje wzrosty.
Złoty oddaje wcześniejsze zyski

Dolar pozostaje jedną z najsłabszych walut w przestrzeni G10, choć umacnia się względem najważniejszych rywali. Bieżący tydzień na FX upływnie w oczekiwaniu na dane o inflacji z USA (czw.), choć dla głównego rynku niemniej ważne będą decyzje EBC ws. poziomu stóp procentowych (czw.). Generalnie całość wydarzeń powinna działać negatywnie dla dolara (wysoka inflacja pogłębia realnie ujemne stopy procentowe), jednak może wystąpić spekulacyjne umacnianie USD i zwiększenie presji na Fed. W poniedziałek EUR/USD jest minimalnie niżej, ale apetyt na ryzyko w regionie CEE nie słabnie. 

Wyjątkiem jest złoty, który oddaje znaczną część zysków w ubiegłego tygodnia. Bieżący tydzień będzie pracowity również dla RPP. W środę decyzja ws. poziomu stóp procentowych, a w piątek konferencja prezesa NBP. Oczekuje się braku zmian w polityce pieniężnej, a także podtrzymania dotychczasowej retoryki w trakcie konferencji. Niemniej prezes będzie musiał uważać na każde słowo, gdyż w otoczeniu wysokiej inflacji nawet najcichsze jastrzębie tony będą wykorzystane do spekulacyjnego umacniania złotego. W poniedziałek krajowa waluta jest najsłabsza w regionie, co jest efektem prostego odreagowania po umocnieniu z ubiegłego tygodnia. EUR/PLN rośnie do 4,4640, a USD/PLN umacnia się do 3,6745. W okolicy poziomów odniesienia (5,1890) znalazł się GBP/PLN. 

Silniejsze są natomiast korona czeska oraz węgierski forint. EUR/CZK spada do 25,35, a notowania EUR/HUF utrzymują się blisko 345,7 pkt. 

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.