Złoty najsilniejszy od początku roku

01-06-2021 13:09
Notowania złotego z optymizmem przyjęły dane o inflacji, a także odczyt wskaźnika koniunktury. Spokój na rynkach bazowych daje walutom krajów rozwijających się przestrzeń do umocnienia.
Złoty najsilniejszy od początku roku

Dane o inflacji z eurolandu nie wpłynęła na kwotowania euro. EUR/USD jest przyklejony do okolic 1,2225. Bieżący tydzień będzie relatywnie spokojny w oczekiwaniu na piątkowe dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym. Oczekuje się poprawy sytuacji na amerykańskim rynku pracy, co może przejściowo umacniać dolara. Naszym zdaniem jednak Fed pozostanie gołębi, co z kolei oznacza gorsze otoczenie dla USD i preferencję bardziej ryzykownych aktywów. 

Stabilizacja głównych par walutowych sprzyja walutom EM, wśród których najsilniejszy jest złoty. Wysoki odczyt majowej inflacji (4,8 proc. r/r) nakłada presję na RPP, której coraz trudniej będzie ujarzmić oczekiwania odnośnie kształtu polityki pieniężnej. Naszym zdanie jednak RPP pozostanie gołębia do czasu publikacji prognoz wskazujących na długotrwałe utrzymywanie się inflacji poniżej celu. We wtorek po południu na rynku widać próby spekulacyjnego umocnienia złotego. EUR/PLN spada wyraźnie poniżej linii trendu do 4,4665. USD/PLN znajduje się w okolicy 3,6545, podczas gdy kurs GBP/PLN cofnął się do 5,18. 
  

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.