Złoto najtańsze od marca

02-10-2023 13:32
Uncja złota zbliżyła się do poziomu 1830 USD. Oznacza to, że cena jest najniższa od początku marca tego roku. Spadki przyspieszyły po „przełamaniu” horyzontalnego na 1887 USD. Wcześniej cena przetestowała górne ograniczenie kanału spadkowego, w którym znajduje się od początku maja 2023 roku.

Słabość złota wynika głównie z siły dolara oraz rosnących rentowności amerykańskich obligacji. Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed utrzyma stopy procentowe na wysokim poziomie przez większość czasu w 2024 roku. Jeśli dojdzie do obniżek, to będą one kosmetyczne i nastąpią dopiero w II połowie roku. W związku z tym wysoki koszt alternatywny posiadania złota negatywnie wpływa na bieżącą wycenę.

Z technicznego punktu widzenia najbliższym wsparciem jest poziom 1810 USD – gdzie zlokalizowane jest wsparcie techniczne wynikające z lutowego dołka. Dodatkowo w tych okolicach przebiega dolna granica wspomnianego kanału trendu spadkowego.

Wykres złota (CFD), dane dzienne, źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.