ZEW pokazuje szkody wyrządzone przez COVID-19

10-11-2020 11:14
Nastroje wśród niemieckich inwestorów w stosunku do gospodarki pogorszyły się w listopadzie wskutek ataku drugiej fali pandemii, przerywając wcześniejszy trend poprawy przez 5 miesięcy. Indeks oceny bieżącej spadł do -64,3 z -59,5.
Niemcy: indeksy ZEW; Źródło: Bloomberg, TMS Brokers
Niemcy: indeksy ZEW; Źródło: Bloomberg, TMS Brokers

Wskaźnik przyszłych oczekiwań spada drugi miesiąc z rzędu – tym razem do 39 z 56,1, choć aktualna ocena może być już trochę lepsza, jeśli wzięlibyśmy pod uwagę wczorajsze doniesienia Pfizer o przełomie w pracach nad szczepionka na COVID-19. Mimo to, nawet szczepionka nie będzie cudownym lekarstwem na wszystkie problemy gospodarcze i przynajmniej krótkoterminowo restrykcje i podkopane zaufanie konsumentów i biznesu będzie ciążyć na perspektywach ożywienia.

EUR miało problemy z utrzymaniem poziomów jeszcze przed publikacją, nie znajdując wystarczającego wsparcia w korelacji z rynkiem akcji. EUR/USD cofa się pod 1,18.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.