Wzrost PKB w USA

28-01-2021 14:48
W porcji danych z USA, która została opublikowana o 14:30, najważniejszym odczytem jest wartość annualizowanej dynamiki PKB, która wyniosła 4 proc. q/q.
Wzrost PKB w USA

Wstępny odczyt annualizowanej dynamiki PKB ze Stanów Zjednoczonych daje mały powód do radości. Według szacunku, gdyby tempo wzrostu gospodarczego w całym roku było takie jak 4Q2020 roku, to gospodarka urosła by o 4 proc. Biorąc pod uwagę fakt, że w 4 kwartale ubiegłego roku, kraje zmagały się z druga falą epidemii, wynik można uznać za co najmniej satysfakcjonujący.

Poza odczytem PKB, w paczce danych znajdowały się także dane o rynku pracy. W ciągu tygodnia przybyło nieco mniej nowych bezrobotnych, aniżeli w poprzednim odczycie ? W ciągu tygodnia w USA złożono 847 tys. wniosków o zasiłek. Cieszy kolejny spadek liczby osób kontynuujących zasiłek.

liczba nowych bezrobotnych, liczba osób kontynuujących zasiłek, źródło: Bloombergliczba nowych bezrobotnych, liczba osób kontynuujących zasiłek, źródło: Bloomberg

Rynki pozostają stabilne, gdyż odczyt niewiele odbiega od prognoz. Ceny kontraktów na amerykańskie indeksy wyszły nieco ponad kreskę, co może zwiastować chęć przerwania korekty.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.