Wzrost PKB w USA

28-01-2021 14:48
W porcji danych z USA, która została opublikowana o 14:30, najważniejszym odczytem jest wartość annualizowanej dynamiki PKB, która wyniosła 4 proc. q/q.
Wzrost PKB w USA

Wstępny odczyt annualizowanej dynamiki PKB ze Stanów Zjednoczonych daje mały powód do radości. Według szacunku, gdyby tempo wzrostu gospodarczego w całym roku było takie jak 4Q2020 roku, to gospodarka urosła by o 4 proc. Biorąc pod uwagę fakt, że w 4 kwartale ubiegłego roku, kraje zmagały się z druga falą epidemii, wynik można uznać za co najmniej satysfakcjonujący.

Poza odczytem PKB, w paczce danych znajdowały się także dane o rynku pracy. W ciągu tygodnia przybyło nieco mniej nowych bezrobotnych, aniżeli w poprzednim odczycie ? W ciągu tygodnia w USA złożono 847 tys. wniosków o zasiłek. Cieszy kolejny spadek liczby osób kontynuujących zasiłek.

liczba nowych bezrobotnych, liczba osób kontynuujących zasiłek, źródło: Bloombergliczba nowych bezrobotnych, liczba osób kontynuujących zasiłek, źródło: Bloomberg

Rynki pozostają stabilne, gdyż odczyt niewiele odbiega od prognoz. Ceny kontraktów na amerykańskie indeksy wyszły nieco ponad kreskę, co może zwiastować chęć przerwania korekty.

Zastrzeżenia prawne