Wzrost inflacji w Niemczech, nowe szczyty DAX

30-03-2021 14:12
Inflacja konsumencka w Niemczech mierzona wskaźnikiem HICP wyniosła w marcu 2 proc. r/r, zgodnie z oczekiwaniami, co oznacza wzrost o 0,4 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego odczytu.
Wzrost inflacji w Niemczech, nowe szczyty DAX

W ujęciu miesięcznym harmonizowany wzrost cen towarów i usług wyniósł 0,5 proc. W publikacji zwrócono uwagę na efekt niskiej bazy z ubiegłego roku, kiedy kraj wchodził w pandemiczny lockdown. Dodatkowo wzrost wspierany cen wspierany jest przez zmiany w matrycy stawek VAT po okresie obniżonych podatków w wyniku łagodzenia szoku epidemicznego.

Kilkanaście minut przed publikacją na nowe, historyczne maksima wspiął się niemiecki indeks blue chips DAX30. Wzrostom towarzyszy pozytywny nastrój na rynku akcji w oczekiwaniu na propozycję Białego Domu odnośnie wydatków na infrastrukturę. Oczekuje się, że Joe Biden zaproponuje pakiet o wartości 3 bln USD.

Notowania kontraktu DE30 wyznaczyły nowe szczyty powyżej poziomu 14900 pkt. W tym samym czasie kurs EUR/USD odbija od dziennych minimów i osiada w okolicy 1,1740.

Notowania instrumentu DE30, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu DE30, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.