Wzrost bezrobocia w Szwecji

28-01-2021 09:53
Porcja danych ze Szwecji przynosi lekkie rozczarowanie dla rynku, jednak kurs SEK pozostaje stabilny. W sytuacji pełnego risk-off publikacje historycznych nie zmieniają postrzegania rynku przez inwestorów.
Wzrost bezrobocia w Szwecji

Opublikowane o 9:30 dane makroekonomiczne nie pozostawiają złudzeń, obostrzenia związane z epidemią koronawirusa dotknęły również Szwecję, która odeszła od pierwotnej koncepcji nie zamykania gospodarki. Sprzedaż detaliczna spadła w grudniu o 4,9 proc. m/m. W porównaniu do grudnia 2019 roku, sprzedaż była niższa o 0,6 proc.

Jednocześnie, co jest równie niepokojące, w grudniu, do poziomu 8,2 proc., wzrosła stopa bezrobocia. Jest to poziom najwyższy od września ubiegłego roku. Dane są mocno historyczne, zważywszy na standardy rynków finansowych, niemniej rysują obraz Szwedzkiej gospodarki w obliczu pandemii.

Kurs EUR/SEK w czwartek nie był zbyt stabilny z wahaniami o blisko 3 figury, jednak ostatecznie uległ presji rynku i spoczął w okolicy 10,14 pkt., a więc 0,3 proc. wyżej niż w środę.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.