Wynik Ifo zbliżony do prognoz

24-11-2021 10:40
W środę Instytut Ifo opublikował wyniki badań koniunktury w niemieckim biznesie. Rezultaty są zbliżone do oczekiwań i nie wywołują większej zmienności. W pewnym stopniu wysyłają one jednak niepokojące sygnały, co może ciążyć euro w średnim terminie.
 Wynik Ifo zbliżony do prognoz

W listopadzie wartość Indeksu Ifo wyniosła 96,5 pkt. (prog. 96,7 pkt.). W ocenie bieżącej wartość wskaźnika cofnęła się do 99 pkt. (poprzednio 100,1 pkt.), a więc wkroczyła w terytorium negatywnej oceny koniunktury. Ankietowani ocenili perspektywy na 94,2 pkt. (prog. 94,6 pkt.). '

Pomimo, iż ostateczne rezultaty nie różnią się znacząco od prognoz, to ocena perspektyw pokazuje, że rynek obawia się o wzrost największej gospodarki eurolandu. Ograniczenia podażowe oraz presja kosztowa sprawiają, że nastroje są nieco gorsze od oczekiwań. W mojej opinii największym ryzykiem może być jednak kolejna fala zachorowań, która może zmusić kraj do wprowadzeniach szerokich restrykcji epidemicznych. Sądzę, że taki scenariusz nie został w pełni uwzględniony w wynikach listopadowej ankiety, tak więc w średnim terminie może to niekorzystnie wpływać na euro. 

W środę na głównej parze walutowej nastroje są dość zmienne. Kurs początkowo spadał dość wyraźnie, ale w ostatniej godzinie odbija. Wciąż znajduje się jednak w okolicy 1,1230, a więc poniżej poziomów odniesienia. 

Notowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.