Wizerunek NBP nadszarpnięty. Złoty pod presją

27-07-2022 14:04
Złoty kolejną sesję z rzędu osłabia się. PLN jest ponownie w defensywie. Deprecjacja naszej waluty nie idzie w parze ze wzrostami EUR/USD. Dziś główna para walutowa zyskuje i jest aktualnie przy 1,0160. Słabość złotego to pokłosie pogorszenia się wizerunku NBP.
 Wizerunek NBP nadszarpnięty. Zloty pod presją

Słabość złotego wynika w tym momencie nie z problemów Europy z gazem (choć ten temat nadal istnieje i będzie ciążył polskiej walucie) a prawdopodobnie z powodu nadszarpnięcia wizerunku NBP i prof. Adama Glapińskiego. Dziś mówi się o opiniach prawnych i prawdopodobnym złamaniu konstytucji.

Media podały dziś, że wydane opinie prawne kilku ekspertów wskazują, że być może Prezes Narodowego Banku Polskiego popełnił delikt konstytucyjny. Sprawa dotyczy wypuszczenia na rynek obligacji Skarbu Państwa, w które posiadanie weszły banki komercyjne. W kolejnym kroku NBP odkupił je. Ekspertyzy wskazują, że w ten sposób został pokryty deficyt budżetowy poprzez zaciąganie zobowiązania w banku centralnym.

Złoty w relacji do EUR osłabił się od poniedziałkowego popołudnia o ponad 10 groszy. Do dolara deprecjacja wynosi ponad 14 groszy. W ten sposób duża część ubiegłotygodniowego umocnienia została zredukowana. EUR/PLN jest aktualnie na poziomie 4,7930 a USD/PLN w okolicach 4,72.

Wykres EUR/PLN, interwał dzienny, źródło: TMS Brokers

 

Zastrzeżenia prawne