Wielka Brytania: słabsze PMI problemem funta

23-07-2021 10:51
O ile dane o sprzedaży detalicznej nie wpłynęły istotnie na notowania funta, o tyle odczyt PMI ciąży notowaniom brytyjskie waluty. Zmiany nie są jednak wielkie, choć rezultat badania instytutu IHS Markit do najlepszych nie należy.
Wielka Brytania: słabsze PMI problemem funta

W lipcu, według szacunków, wartość wskaźnika koniunktury w sektorze usług wyniosła 57,8 pkt. wobec prognozy na poziomie 62 pkt. (poprzednio 62,4 pkt.). Wprawdzie rynek spodziewał się pogorszenia rezultatów, gdyż znaczna część gospodarki jest już otwarta, toteż przestrzeń do dalszej ekspansji jest relatywnie niewielka, ale ankietowani menedżerowie ocenili sytuację w sektorze nieco gorzej. Głównym powodem spadku optymizmu okazuje się niedobór pracowników, ale także znaczący przyrost dobowych zachorowań na COVID19. Hamuje również ekspansja przemysłu. W lipcu PMI na poziomie 60,4 pkt. to wynik o 3,5 pkt. proc. niższy od poprzedniego rezultatu.

GBP/USD cofa się do 1,3730 po dwudniowych wzrostach. Najbliższy opór znajduje się w okolicy 1,38, ale większą uwagę należy przywiązywać do wsparcia z poziomu 13675.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.