Wakacyjny rynek walutowy
Na rynku głównym EUR/USD utrzymuje się w okolicy poziomów odniesienia przy 1,1875. Piątkowe dane NFP nie rozczarowały, ale też nie były na tyle optymistyczne, aby gwałtownie umocnić dolara. Notowania znajdują się nieco powyżej poziomu 23,6 proc. zniesienia wewnętrznego, ale z uwagi na Święto Niepodległości w Stanach Zjednoczonych nie należy oczekiwać wyraźnych ruchów w żadną ze stron.
Notowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers
W regionie Europy Środkowo-Wschodniej najsilniejszą walutą jest węgierski forint. Kurs EUR/HUF od dwóch tygodni tkwi w trendzie bocznym, a w poniedziałek cofa się do około 351,1 pkt. Przyklejony do okolic 25,5 pkt. jest kurs EUR/CZK.
Na rynku złotego nastroje są umiarkowane w oczekiwaniu na posiedzenie RPP (czwartek). Rada znalazła się komfortowej sytuacji po odczycie CPI z ubiegłego tygodnia, który wspiera retorykę RPP o przejściowym charakterze wzrostu cen. Prezes Glapiński w wywiadach podkreśla niepewność ożywienia przed zapowiadaną kolejną falą epidemii, ale nie jest to niespójne z komunikatami po posiedzeniach RPP. Naszym zdaniem na lipcowym posiedzeniu nie powinno dojść do zwrotu w polityce, choć tradycyjnie im bliżej posiedzenia, tym zmienność na rynku złotego będzie wzrastać. W poniedziałek po południu kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,5060, a notowania USD/PLN oscylują wokół 3,7930. Kurs GBP/PLN osiada przy 5,2560.
Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers