Wakacyjny rynek walutowy

05-07-2021 13:15
Nowy tydzień przynosi niewielką zmienność na rynku walutowym. Ubogi w publikacje kalendarz wydarzeń makroekonomicznych i dzień wolny w USA każą przypuszczać, że płytki handel utrzyma się do końca dnia. Stabilizację obserwujemy również w regionie CEE.
Wakacyjny rynek walutowy

Na rynku głównym EUR/USD utrzymuje się w okolicy poziomów odniesienia przy 1,1875. Piątkowe dane NFP nie rozczarowały, ale też nie były na tyle optymistyczne, aby gwałtownie umocnić dolara. Notowania znajdują się nieco powyżej poziomu 23,6 proc. zniesienia wewnętrznego, ale z uwagi na Święto Niepodległości w Stanach Zjednoczonych nie należy oczekiwać wyraźnych ruchów w żadną ze stron. 

Notowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej najsilniejszą walutą jest węgierski forint. Kurs EUR/HUF od dwóch tygodni tkwi w trendzie bocznym, a w poniedziałek cofa się do około 351,1 pkt. Przyklejony do okolic 25,5 pkt. jest kurs EUR/CZK.

Na rynku złotego nastroje są umiarkowane w oczekiwaniu na posiedzenie RPP (czwartek). Rada znalazła się komfortowej sytuacji po odczycie CPI z ubiegłego tygodnia, który wspiera retorykę RPP o przejściowym charakterze wzrostu cen. Prezes Glapiński w wywiadach podkreśla niepewność ożywienia przed zapowiadaną kolejną falą epidemii, ale nie jest to niespójne z komunikatami po posiedzeniach RPP. Naszym zdaniem na lipcowym posiedzeniu nie powinno dojść do zwrotu w polityce, choć tradycyjnie im bliżej posiedzenia, tym zmienność na rynku złotego będzie wzrastać. W poniedziałek po południu kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,5060, a notowania USD/PLN oscylują wokół 3,7930. Kurs GBP/PLN osiada przy 5,2560.

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.