W Niemczech wraca inflacja

28-01-2021 14:11
Największa gospodarka Europy wyskakuje z pułapki deflacyjnej, wynika ze wstępnych danych niemieckiego urzędu statystycznego.
W Niemczech wraca inflacja

Według wstępnego odczyty, inflacja w Niemczech mierzona wskaźnikiem HICP, podskoczyła do poziomu 1,6 proc. r/r i osiągnęła poziom najwyższy od lutego ubiegłego roku. Od sierpnia, Niemcy zmagały się z deflacją, ale w styczniu gospodarka zaskoczyła rynek. Konsensus zakładał wzrost wartości wskaźnika do poziomu 0,5 proc. r/r, ale wstępny odczyt przebił te oczekiwania.

Za wzrost w dużej mierze odpowiadał wzrost ceny jedzenia, które drożało w styczniu o 2,2 proc., a także usług, których cena wzrosła o 1,5 proc. 

Mniejsze zaskoczenie przyniósł odczyt, lepiej znanego w Polsce wskaźnika CPI. Według niego, inflacja wyniosła w styczniu 0,8 proc. i choć nadal była większa od prognoz, to różnica była skromniejsza.

Kurs EUR/USD pozostaje stabilny przy wyznaczonych wcześniej poziomach. Obecnie większą rolę odgrywa sentyment rynku, aniżeli twarde dane z gospodarki. Niemiecki indeks DAX odrobił część strat z początku dnia, ale nadal znajduje się lekko pod kreską.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.