Usługi w Wielkiej Brytanii pod presją

16-12-2021 10:54
Z opublikowanych w czwartek szacunków PMI wyłania się obraz niekorzystnej sytuacji sektora usługowego. Jednocześnie przyzwoicie radzi sobie przemysł. Kluczowy dla losów gospodarki pozostaje rozwój wariantu Omikron koronawirusa, ale także w dłuższej perspektywie brexitowe perturbacje.
Usługi w Wielkiej Brytanii pod presją

Wartość wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego w Wielkiej Brytanii sięgnęła w grudniu 57,6 pkt – wynika z szacunku IHS Markit. Branża zmaga się z pewnymi problemami, co objawia się gorszym od poprzedniego rezultatem, niemniej wciąż przemysł jest pewną kotwicą stabilności. Poprawa sytuacji w łańcuchu dostaw może niestety nie trwać długo, gdyż pobrexitowe konsekwencje mogą ponownie o sobie przypomnieć. W czwartek nad Wielką Brytanią ponownie zawisło widmo ceł na wymianę z Francją, co niewątpliwe nie będzie sprzyjać biznesowi.

Znacznie ciekawiej wygląda jednak sytuacja w sektorze usługowym. Koniunktura w branży została oceniona przez menedżerów na 53,2 pkt., przy prognozach na poziomie 57 pkt. Kluczowym czynnikiem wpływającym na pogorszenie nastrojów jest wariant Omikron koronawirusa. Słabnie napływ nowych zamówień, a ograniczenia dla podróżujących szczególnie dotknęły branżę HoReCa.

W obliczu oczekiwania na decyzję Banku Anglii ws. poziomu stóp procentowych inne publikacje tracą nieco na znaczeniu. Funt jest nieco silniejszy, ale korzysta przede wszystkim z odreagowania siły dolara.


Notowania instrumentu GBPUSD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.