USD/PLN: realizuje się "podwójny szczyt"

04-10-2022 15:35
Wzrosty eurodolara to w dużej mierze powód spadków pary USD/PLN. Na wykresie realizuje się scenariusz spadkowy, którym dobrym prognostykiem okazała się formacja podwójnego szczytu.

Linia szyi formacji podwójnego szczytu (poziom 4,93) została przebita już wczoraj. Trwały ruch na południe został jednak zrealizowany dopiero dziś. Widać odpływ kapitału od dolara. Poprawa nastrojów na giełdach to z pewnością też czynnik, który wspiera wycenę złotego. Tematy wojenne zostały przynajmniej na moment zepchnięte na drugi plan a sytuacja z bankiem Credit Suisse (mocny wzrost stawek CDS) nie rozlała się na cały rynek. Dolara osłabił wczorajszy gorszy raport ISM. Złoty dodatkowo może być wspierany oczekiwaniami (które urosły po ostatnim odczycie inflacyjnym) rynku na wydłużenie cyklu podwyżek stóp procentowych, który trwa od października ubiegłego roku.  Już jutro RPP po raz 12 prawdopodobnie podniesie koszt pieniądza. Rynek oraz Oanda TMS zakłada wzrost o 25 punktów bazowych. Dopiero jednak w czwartek dowiemy się, czy cykl będzie trwać nadal czy być może NBP pójdzie śladami Banki Węgier oraz Czech, które zakomunikowały koniec podwyżek. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.