USD i rentowności rozhuśtane po decyzji FOMC

17-03-2021 19:15
W pierwszej reakcji dolar i rentowności obligacji skarbowych USA spadały, gdyż rynek skupił uwagę na utrzymaniu mediany prognoz stóp procentowych bez zmian do końca 2023 r. Ale kolejne minuty przynoszą mieszane zachowanie aktywów, gdyż dolar pozostaje słabszy, ale rentowności 10-latek wróciły do 1,66-1,67 proc.
Prognozy Fed
Prognozy Fed

Wśród pojedynczych prognoz do siedmiu (z pięciu na osiemnastu) wzrosła liczba członków Komitetu zakładających co najmniej jedną podwyżkę do końca 2023 r.

Dość łagodna jest prognoza inflacji bazowej – 2,2 proc. w 2021 r., 2 proc. w 2022 r. i 2021 r. Jest to zgodne z oczekiwaniami i broni stanowiska Fed, że nie pojawią się warunki zmuszające do ograniczania akomodacyjnej polityki monetarnej.

Generalnie przekaz wydaje się bardziej gołębi niż rynek zakładał, co powinno osłabiać USD, ale inflacja powyżej celu zawsze może zostać odczytana jako paliwo do dalszego wzrostu rentowności obligacji. Stąd może się brać nieskorelowanie FX i rynku długu w ostatnich minutach.  

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.