USA: wzrost zatrudnienia poniżej oczekiwań, stopa bezrobocia niżej

04-06-2021 14:44
Niespójne sygnały docierają z rynku pracy w USA. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w maju wprawdzie wzrosło o 559 tys., ale jest to mniej niż wskazywał konsensus (674 tys.) i zdecydowanie mniej niż nastawiał się rynek. Za to stopa bezrobocia obniżyła się z 6,1 proc. do 5,8 proc. – bardziej niż zakładały prognozy na 5,9 proc. Ale niskie tempo przyrostu zatrudnienia ma tutaj większe znaczenie.
USA: wzrost zatrudnienia poniżej oczekiwań, stopa bezrobocia niżej

Dolar oddaje wczorajsze silne umocnienie i EUR/USD skoczył do 1,2150. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA spadły o 1 pb do 1,61 proc.

Trzeba pamiętać, że dane o zatrudnieniu i bezrobociu są inaczej gromadzone. Dane o zatrudnieniu zbierane są od firm, a o bezrobotnych – z ankiet wśród gospodarstw domowych. Stąd częste różnice.

Ogólnie dane pokazują, że rynek pracy w USA boryka się ze znalezieniem chętnych do podjęcia pracy i rezygnacji z hojnego wsparcia fiskalnego. Przedsiębiorcy oferują wyższe wynagrodzenia – średnia płaca godzinowa wzrosła w maju o  0,5 proc. m/m (prog. 0,2 pro.) po 0,7 proc. w kwietniu.

Jakkolwiek odbudowa ponad 0,5 mln nowych miejsc pracy w ciągu miesiąca poprawia obraz rynku pracy po fatalnych danych z kwietnia (tylko 278 tys., korekta z 266 tys.), tak takie tempo jest za niskie, by wywierać presję na Fed odnośnie wcześniejszej redukcji tempa skupu aktywów.

Podsumowując, dane korzystne dla utrzymania apetytu na ryzyko, stopują dalsze umocnienie USD.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.