USA: wzrost zamówień na dobra trwałe

27-01-2021 14:51
W Stanach Zjednoczonych spadło tempo wzrostu wielkości zamówień na dobra trwałe, jednak dobrą wiadomością jest to, że pomimo trudnego czasu pandemii, nadal obserwujemy dodatni odczyt
USA: wzrost zamówień na dobra trwałe

Wstępny odczyt za grudzień, przyniósł wzrost wielkości zamówień na dobra trwałe o 0,2 proc. m/m vs 1 proc. m/m oczekiwane. Po wyłączeniu zamówień na środki transportu, wzrost wyniósł 0,4 proc. m/m vs 0,5 proc. m/m oczekiwane.

Dane Departamentu Handlu, na pierwszy rzut oka nie są najlepsze, gdyż mijają się w dół z prognozami, ale jeśli uwzględnimy, że grudzień w Stanach Zjednoczonych był szczególnie trudny pod względem epidemicznym, to obraz nie jest aż tak pesymistyczny.

Jednocześnie dokonano rewizji poprzednich odczytów w górę, odpowiednio do poziomów: 1,2 proc. m/m w przypadku zamówień na dobra trwałe i 0,8 proc. m/m w przypadku zamówień z wyłączeniem środków transportu.

Rynek nie reaguje szczególnie na dane, gdyż całość handlu przebiega pod znakiem niedźwiedzich nastrojów w oczekiwaniu na decyzję FOMC odnośnie poziomu stóp procentowych. EUR/USD pozostaje wyraźnie słabszy, ale w tym przypadku zadziałała wypowiedź przedstawiciela EBC odnośnie aprecjacji kursu euro. W środę po południu kurs cofa się do poziomu 1,2104.

Ceny kontraktów na amerykańskie indeksy również nie wykazały większej zmienności po publikacji wstępnych danych i znajdują się wyraźnie pod kreską.

Zastrzeżenia prawne