USA: wnioski negatywnie zaskakują, ale rynek bez reakcji

25-11-2020 14:51
W ubiegłym tygodniu w USA przybyło 778 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, więcej od konsensusu 730 tys., ale też powyżej wszystkich poza dwoma zgłoszonymi prognozami. Liczba jest najwyższa od pięciu tygodni i rodzi spekulacje, czy wzrost liczby zachorowań i lokalne restrykcje nie zaczyna uderzać w rynek pracy?
USA: wnioski o zasiłek dla bezrobotnych; Źródło: Bloomberg, TMS
USA: wnioski o zasiłek dla bezrobotnych; Źródło: Bloomberg, TMS

Dane powinny być sygnałem ostrzegawczym dla polityków, że pakiet fiskalny staje się coraz bardziej potrzebny.

Z innych danych, zamówienia na dobra trwałe za październik wypały lepiej od oczekiwań, podczas gdy odczyt wrześniowy został zrewidowany w górę. Raport potwierdza pozytywne wskazania z produkcji przemysłowej oraz silne odczyty PMI, sugerują solidny pęd po stronie inwestycji.

Rewizja danych o PKB za III kw. (PKB bez zmian, obniżenie dynamiki konsumpcji) nie zmienia ogólnych wniosków na temat silnego odbicia aktywności gospodarczej po wiosennym lockdownie.

Ogólnie, tylko dane z rynku pracy przyciągają uwagę, choć odczuwalna jest niechęć inwestorów do angażowania się w świeże pozycje na kilka godzin przed długim weekendem.

S&P500 porusza się płasko na 3632. Widzimy lekką presję na USD z EUR/USD wracającym ponad 1,19.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.