USA: sprzedaż detaliczna wspiera dolara

17-02-2021 14:46
Gwałtowna poprawa sprzedaży detalicznej w USA silnie wpływa na dalszy wzrost rentowności amerykańskich obligacji, co ciągnie dolara wyżej. Presja z rynku długu przelewa się na rynek akcji.
USA: sprzedaż detaliczna wspiera dolara

Sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła do poziomu 5,3 proc. m/m, najwyższego od czerwca ubiegłego roku. Silny wpływ wywiera efekt bazowy. Sprzedaż bazowa wzrosła w ujęciu miesięcznym o 6 proc. Grudniowy odczyt został zrewidowany w dół do poziomu -1 proc. m/m.

Dane mają pozytywny wydźwięk dla dolara i powodują wzrost rentowności amerykańskich obligacji. To z kolei przekłada się na pogorszenie nastrojów na rynku akcji. Niecałą godzinę przed startem handlu na Wall Street, futures na S&P500 cofa się o 0,1 proc.

Kurs EUR/USD testuje natomiast poziom 1,2040 – najniższy od 10 dni. Na drodze większego umocnienia dolara może stanąć protokół z posiedzenia FOMC. Rynek oczekuje gołębiego wydźwięku komunikatu.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.