USA: sektor usług silniejszy od oczekiwań

03-02-2021 16:13
Koniunktura w sektorze usług mierzona przez ISM została oceniona przez ankietowanych na 58,7 pkt. (prog. 56,7 pkt.). Wcześniej na taką tendencję wskazywał wskaźnik PMI.
USA: sektor usług silniejszy od oczekiwań

W odróżnieniu od Europy, sektor usług w Stanach Zjednoczonych cechuje się dalece większą odpornością na kryzys pandemiczny. Wczytując się w szczegóły raportu, możemy dostrzec, że znaczącą siłą są nowe rezerwacje, których subindeks kształtował się na poziomie 61,8 pkt. (wzrost o 3,3 pkt.).

Menedżerowie widzą nadchodzące miesiące jako trudne i pełne wyzwań, ale nie czują się bez szans w starciu z kryzysem. Po wczytaniu się głębiej w raport widać zdania, które malują nienajlepszy obraz sytuacji w usługach, chociażby zwrócenie uwagi na mnogość zamkniętych lokali oraz sezonową redukcję zatrudnienia w związku z zimowymi miesiącami, jednak w ocenie ankietowanych całość jest mniej pesymistyczna niż można było pierwotnie zakładać. Nadal widoczne są jednak konsekwencje restrykcji.

Dobre dane to jednak nieco zbyt mało, aby podtrzymać rajd ryzyka na Wall Street. Wzrost cen kontraktów na amerykańskie indeksy nieco wyhamował. Dolar pozostaje minimalnie silniejszy.

Zastrzeżenia prawne