USA: rosnące zwolnienia powinny niepokoić Fed

11-04-2023 15:55
Rosnące zwolnienia i coraz wyższe odczyty liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych to kolejny sygnał ostrzegawczy, że gospodarka USA hamuje. Potwierdzają to ostatnie dane. W związku z tym Rezerwa Federalna tak naprawdę w maju może zakończyć cykl podwyżek i nie jest wykluczone, że pod koniec roku nastąpi zwrot w polityce monetarnej.
USA: rosnące zwolnienia powinny niepokoić Fed
Liczba zwolnień przez amerykańskich pracodawców, źródło: tradingeconomics.com

Zawsze istnieje pewne opóźnienie pomiędzy ogłoszeniem zwolnień a faktycznym zlikwidowaniem miejsc pracy, co skutkuje złożeniem wniosku o zasiłek dla bezrobotnych. Dodatkowo kilka stanów w USA  wymaga, aby wszystkie odprawy zostały sfinalizowane przed złożeniem wniosku o zasiłek, co jeszcze bardziej wydłuża czas. Na dodatek nie każdy od razu złoży wniosek. Poniższy wykres sugeruje, że wkrótce nastąpi duży wzrost liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, a to przełoży się na wzrost stopy bezrobocia, na co wskazuje już ankieta Fedu "Senior Loan Officer".

W marcu amerykańscy pracodawcy ogłosili 89,7 tys. redukcji zatrudnienia, było to o 319 proc. więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej (21,387 tys.). Wyższe stopy procentowe zmuszają firmy do cięcia kosztów. Był to trzecu raz w tym roku, kiedy redukcje byy wyższe niż w analogicznym okresie rok temu. Firmy technologiczne ogłosiły 102 391 cięć do tej pory w tym roku, co stanowi wzrost o 38 487% w porównaniu do 267 cięć, które sektor ogłosił w pierwszym kwartale 2022 roku. Firmy finansowe zadeklarowały drugą co do wielkości liczbę zwolnień w tym roku - 30 635, co stanowi wzrost o 419 proc. w porównaniu do 5 903 zwolnień ogłoszonych w tym sektorze w I kwartale 2022 r. Tymczasem amerykańscy pracodawcy poinformowali o planach zatrudnienia 9 044 pracowników w marcu, co oznacza spadek z 28 830 w lutym i najniższą sumę dla marca od 2015 roku.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.