USA: poprawa na rynku pracy

15-04-2021 14:46
W ciągu tygodnia w USA odnotowano niższy od oczekiwań wzrost bezrobocia, który ostatecznie wyniósł 576 tys., a nie 700 tys. jak początkowo zakładano.
USA: poprawa na rynku pracy

Ostatnie tygodnie nie były najlepsze dla rynku pracy. Regularnie odczyty nowych wniosków o zasiłek przebijały oczekiwania rynku. Czwartkowy odczyt jest pierwszym od czterech tygodniu, w którym liczba osób wnioskujących o zasiłek zmniejszyła się. Niezadowalająca jest rewizja w górę ubiegłotygodniowego odczytu. Ostatecznie wzrost liczby nowych bezrobotnych w ubiegły czwartek wyniósł 769 tys.

Niepokoi jednak liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku, która wyniosła 3731 tys. osób. vs 3700 oczekiwana. Rynek pracy w USA nadal znajduje się daleko od stanu sprzed epidemii, a wpływ szczepień nie jest jeszcze widoczny. Implikuje to utrzymywanie luźnej polityki pieniężnej, gdyż Rezerwa Federalna ustawiła sobie rynek pracy jako wskaźnik, do którego odnosi się jej polityka.

Rynek z większą uwagą przygląda się odczytowi sprzedaży detalicznej, toteż dane o bezrobociu mają w ten czwartek mniejsze znaczenie. Kurs EUR/USD odbija jednak do 1,1970, a notowania futures na amerykańskie benchmarki świecą na zielono.

Rynek pracy w USA, źródło: Bloomberg

Rynek pracy w USA, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.