USA: mniejszy przyrost bezrobotnych

22-04-2021 14:48
W ciągu tygodnia w USA złożonych zostało 547 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Rynek oczekiwał przyrosty o 610 tys. osób, toteż odczyt pozytywnie zaskakuje.
USA: mniejszy przyrost bezrobotnych

Spoglądając jednak na całość danych odczyt nie są one jednoznacznie pozytywne. Wraz z danymi o nowej liczbie wniosków dokonano również rewizji w górę poprzedniego odczyty o 10 tys. osób do 586 tys. Jednocześnie spada liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku, która w bieżącym tygodniu wyniosła 3674 tys.

Rynek pracy w USA systematycznie, acz powoli, odradza się po pandemicznym wstrząsie. Nie byłoby to jednak możliwe bez większej aktywności gospodarczej, którą z kolei potwierdzają dobre dane makroekonomiczne. Stopniowo Stany Zjednoczone będą jednak wytracać przewagę nad Europą, gdzie trzecia fala epidemii słabnie, a szczepienia populacyjne nabierają tempa.

Na rynku walutowym obserwujemy dużą stabilizację. Kurs EUR/USD oscyluje wokół 1,2050 po decyzji EBC. Nad kreskę wychodzą notowania futures na amerykańskie benchmarki. S&P500 wzbija się do 0,2 proc.  

Rynek pracy w USA, źródło: BloombergRynek pracy w USA, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.