TMS Starter: 9 IX

09-09-2021 07:53
Relatywna siła dolara i obawy o dynamikę wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach ciążą indeksom akcji i hamują rajd ryzyka. Poniżej ważnego wsparcia cofa się złoto, a kurs ropy naftowej hamuje aprecjację w okolice istotnego oporu.
  • W ostatnich komentarzach przedstawiciele Fed (Kaplan, Williams) wyrazili swoje poparcie dla rozpoczęcia procesu normalizacji polityki pieniężnej jeszcze w tym roku. Jedynie Williams posiada w tym roku głos na posiedzeniach FOMC. Kaplan będzie nim dysponował dopiero w kolejnym roku.
  • Eurodolar cofnął się ponownie minimalnie do 1,1815 i pozostaje jedną z najsilniejszych walut w koszyku G10, ustępując miejsca jedynie CHF oraz JPY.
  • W biuletynie gospodarczym Fed wskazał na spowolnienie w odbudowie gospodarki po kryzysie pandemicznym, w dużej mierze po uwzględnieniu konsekwencji rozprzestrzenienia się wariantu Delta koronawirusa. Z publikacji wynika jednak, że problemem nie jest popyt, a niemożność jego zaspokojenia.
  • Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi 0,1 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami, a EUR/PLN zareagował minimalnie. W czwartek kurs oscyluje wokół 4,5160.
  • W środę pod kreską znalazły się wszystkie główne benchmarki w Stanach Zjednoczonych. Dow Jones tracił 0,20 proc., przy spadku S&P500 o 0,13 proc. O 0,57 proc. cofnął się Nasdaq100. 
  • W Azji trwa szacowanie strat, przy ewentualnej upadłości dewelopera Evergrande, który praktycznie utracił zdolności do regulacji swojego zadłużenia. Hang Seng zniżkuje o niemal 2 proc., przy spadku Nikkei225 o około 0,6 proc. 
  • Cena ropy naftowej na rynkach finansowych odbiła się od oporu z poziomu 69,6 USD w przypadku ropy WTI i w czwartek oscyluje wokół 69,3 USD za baryłkę. W tym samym czasie cena baryłki Brent opiewa na 72,6 USD.
  • Notowania złota spadły w okolice 1785 USD za uncję, przełamując ważne wsparcie.  

Notowania instrumentu GOLD, interwał: H4, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.