TMS Starter: 8 XI

08-11-2021 07:50
Nowy tydzień na FX zaczyna się w stabilnych nastrojach pomimo, iż w weekend miało miejsce kilka istotnych zdarzeń. Wśród surowców niezmiennie wysoko utrzymują się ceny ropy naftowej. Kontrakty na indeksy giełdowe na razie nie reagują na internetowe wybryki Elona Muska. Kryptowaluty ponownie zyskują.
  • W piątek późnym wieczorem Izba Reprezentantów przyjęła ponadpartyjny pakiet dla infrastruktury o wartości 1,2 biliona USD, który trafił do podpisania na biurko prezydenta Bidena.
  • Rynek akcji w USA kończył piątkowy handel powyżej poziomów odniesienia, w czym z pewnością pomagały dane z rynku pracy (NFP +571 tys. miejsc pracy). Dow Jones urósł o 0,56 proc., S&P500 zyskiwał 0,37 proc. Około 0,2 proc. do swojej wartości dodał technologiczny Nasdaq100.
  • Kontrakty terminowe nie wskazują na większą nerwowość w reakcji na działania Elona Muska. W odpowiedzi na propozycje podatku dla najbogatszych osób (w dużej mierze od niezrealizowanych zysków kapitałowych) Musk zorganizował internetową sondę, w której ankietowania opowiedzieli się za sprzedażą przez szefa Tesli akcji wartych około 21 mld USD. Upłynnienie w krótkim czasie takiej ilości papierów mogłoby wywołać spore wahania kursu.
  • W Azji nastroje są wyraźnie gorsze. Japoński Nikkei225 cofa się o 0,35 proc., przy przecenie Hang Seng na poziomie 0,6 proc. Nadwyżka handlowa w Chinach wspiera Shangai Composite, który w poniedziałek zyskuje 0,2 proc.   
  • Na rynku walutowym dolar plasuje się w środku stawki G10. EUR/USD utrzymuje się w okolicy 1,1560.
  • Lepiej radzą sobie waluty surowcowe, szczególnie CAD i NOK. Na Antypodach liderem jest kiwi z kursem na poziomie 0,7140. Notowania AUD/USD rosną do 0,74 pkt.
  • CAD i NOK wspierane są rosnącą ceną ropy naftowej. Baryłka WTI wyceniana jest na 82,2 USD, przy cenie ropy Brent na poziomie 83,6 USD. W obu przypadkach oznacza to wzrost o około 1,5 proc.
  • Pomimo umiarkowanie silnego dolara, cena złota na rynkach finansowych przebija lokalne szczyty. Uncja kruszcu wyceniana jest na 1815 USD.
  • Z optymizmem w nowy tydzień wchodzi rynek kryptowalut. Bitcoin drożeje o ponad 8 proc. (do niemal 66 tys. USD), a notowania Ethereum zyskują 6 proc. Token wyceniany jest na 4,7 tys. USD.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.