TMS Starter: 8 I

08-01-2021 08:11
Rynki akcji kontynuują zieloną falę na nadziejach globalnego ożywienia. Nowe rekordy na Wall Street pod wodzą Nasdaq. Japoński Nikkei najwyżej od 1990 r. Dolar jest stabilny. Rosną ceny ropy naftowej. Bitcoin cofa się po teście 40 tys. USD.
 • Rynki akcji w Azji kontynuują pozytywną passę za Wall Street, gdzie główne indeksy poprawiły historyczne szczyty (S&P500 3803,79). Japoński Nikkei225 wzrósł o 2,36 proc. i znalazł się najwyżej od trzech dekad. Mocny zyskuje koreański KOSPI (+4 proc.).
 • Hang Seng wzrósł o 1,2 proc. pomimo doniesień, że administracja Trumpa rozważa zakazanie amerykańskim podmiotom inwestowania w rozszerzoną listę chińskich firm w ostatnich dniach prezydentury oraz pomimo wycofania głównych chińskich firm telekomunikacyjnych z indeksów FTSE Russell i MSCI. Shanghai Composite spada o 0,2 proc.
 • Dzień po tym, jak zamieszki wstrząsnęły Kapitolem Stanów Zjednoczonych, inwestorzy zakładają, że kontrola Senatu przez Demokratów utoruje prezydentowi-elektowi Bidenowi drogę do wprowadzenia w życie jego programu wydatków fiskalnych, aby przeciwdziałać ekonomicznym skutkom pandemii.
 • Prezydent Trump potępił zamieszki i stwierdził, że skupia się na płynnym i uporządkowanym przekazaniu władzy. Raporty sugerują, że wiceprezes Pence jest przeciwny powołaniu się na 25. poprawkę w celu usunięcia prezydenta Trumpa.
 • Axios donosi, że prezydent-elekt Biden ma rozważać wprowadzenie „jednego do dwóch” impulsów fiskalnych obejmujących czeki dla Amerykanów o wartości 2000 USD oraz pakietu zmian podatkowych wydatków infrastrukturalnych o wartości 3 bln USD.
 • Na rynku walutowym USD jest stabilny dzięki zatrzymaniu wzrostów EUR/USD i GBP/USD oraz odbiciu USD/JPY pod wpływem wzrostu rentowności obligacji skarbowych USA (10-latki 1,09 proc.).
 • EUR/USD obniżył się do 1,2260, GBP/USD cofnął do 1,3350, a USD/JPY odbija w kierunku 104.
 • EUR/PLN zatrzymał się przy 4,51 po nieudanym teście 4,50 w czwartek.
 • Bitcoin spada o ponad 3 proc. do 38 440 USD po tym, jak w czwartek po raz pierwszy przekroczył 40 000 USD przy dużym popycie ze strony inwestorów instytucjonalnych i detalicznych.
 • Na rynkach towarowych ropa znajduje wsparcie w nastrojach i zapewnieniach Arabii Saudyjskiej o pogłębieniu cięć produkcji. WTI rośnie o 0,6 proc. do 51,15 USD/b. Brent jest wyżej o 0,7 proc. na 54,7 USD/b.
 • Złoto nie może odbić pod presją wzrostu rentowności obligacji. Cena uncji spada dziś pod 1908 USD.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.