TMS Starter 7 VI

07-06-2022 08:05
Niemiecki indeks DAX urósł wczoraj do poziomów nienotowanych od ponad 2 miesięcy zyskując na poniedziałkowej sesji 1,57 proc. W USA również indeksy zamknęły się nad kreską. Na koniec sesji wzrosty były jednak dużo skromniejsze niż na początku handlu. SP500 zyskał 0,31 proc. Rentowności 10 letnich obligacji USA ponownie znalazły się powyżej 3 proc. W Azji wrócił handel po Święcie Smoczych Łodzi.
TMS Starter 6 VI

NA GPW WIG20 urósł o 1,59 proc.  Z kolei indeks WIG-Gry nie radzi sobie najlepiej. Wczoraj został ustanowiony 3,5 letni dołek w notowaniach. W dużej mierze to efekt zachowania się akcji CD Projektu.

W tym tygodniu w centrum uwagi znajduje się raport o inflacji w USA, który ma być opublikowany 10 czerwca. Konsensus Bloomberga oczekuje, że inflacja przekroczy 8% rok do roku trzeci miesiąc z rzędu.

Na rynku walutowym USD/JPY wzrósł powyżej poziomu 132 – najwyższego od 20 lat. EUR/USD znalazł się poniżej poziomu 1,07.

Prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda wycofał się z niektórych swoich komentarzy, że konsumenci są teraz bardziej skłonni akceptować wyższe ceny. Został on mocno skrytykowany w mediach społęcznościowych. Dziś odbyło się przesłuchanie Kurody w parlamencie.  Poniedziałkowe wypowiedzi Kurody wywołały niezwykle dużą liczbę reakcji i tweetów, jak na wystąpienie prezesa banku centralnego, przy czym większość z nich miała wydźwięk negatywny. W wielu z nich twierdzono, że gospodarstwa domowe wcale nie są bardziej skłonne do akceptowania wyższych cen, a raczej nie mają innego wyjścia, jak tylko pogodzić się z rosnącymi kosztami podstawowych artykułów codziennego użytku.

Słaby kurs jena prawdopodobnie będzie się utrzymywał, gdyż prezes Banku Japonii powtórzył również swoje zobowiązanie do kontynuowania stymulacji monetarnej w celu osiągnięcia trwałej inflacji. Inwestorzy koncentrują się na pogłębiającej się różnicy w wysokości stóp procentowych między BOJ a Rezerwą Federalną.

RBA podniósł kluczową stopę procentową o 50 bps. Prognozowano ruch o połowę mniejszy (25 bps.). W pierwszej reakcji AUD zyskał na wartości w relacji do USD. W kolejnych godzinach jednak oddał cały wypracowany zysk.

Notowania ropy utrzymują się na wysokim poziomie. Kontrakt na Brent wyceniany jest na 119,6 a WTI na 118,75 USD za baryłkę. Złoto spada od kilku dnia. Aktualnie cena metalu jest na poziomie 1839 USD/oz.

Złoty jest stabilny. EUR/PLN kwotowany jest po 4,5880. Spadki na EUR/USD wywołują nieco większy ruch w górę na USD/PLN. Para kwotowana jest juz po 4,3040.  a USD/PLN. Jutro RPP decyduje o poziomie stóp procentowych w Polsce. Oczekiwana podwyżka o 75 bps. do poziomu 6 proc. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.