TMS Starter 7 VI

NA GPW WIG20 urósł o 1,59 proc. Z kolei indeks WIG-Gry nie radzi sobie najlepiej. Wczoraj został ustanowiony 3,5 letni dołek w notowaniach. W dużej mierze to efekt zachowania się akcji CD Projektu.
W tym tygodniu w centrum uwagi znajduje się raport o inflacji w USA, który ma być opublikowany 10 czerwca. Konsensus Bloomberga oczekuje, że inflacja przekroczy 8% rok do roku trzeci miesiąc z rzędu.
Na rynku walutowym USD/JPY wzrósł powyżej poziomu 132 – najwyższego od 20 lat. EUR/USD znalazł się poniżej poziomu 1,07.
Prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda wycofał się z niektórych swoich komentarzy, że konsumenci są teraz bardziej skłonni akceptować wyższe ceny. Został on mocno skrytykowany w mediach społęcznościowych. Dziś odbyło się przesłuchanie Kurody w parlamencie. Poniedziałkowe wypowiedzi Kurody wywołały niezwykle dużą liczbę reakcji i tweetów, jak na wystąpienie prezesa banku centralnego, przy czym większość z nich miała wydźwięk negatywny. W wielu z nich twierdzono, że gospodarstwa domowe wcale nie są bardziej skłonne do akceptowania wyższych cen, a raczej nie mają innego wyjścia, jak tylko pogodzić się z rosnącymi kosztami podstawowych artykułów codziennego użytku.
Słaby kurs jena prawdopodobnie będzie się utrzymywał, gdyż prezes Banku Japonii powtórzył również swoje zobowiązanie do kontynuowania stymulacji monetarnej w celu osiągnięcia trwałej inflacji. Inwestorzy koncentrują się na pogłębiającej się różnicy w wysokości stóp procentowych między BOJ a Rezerwą Federalną.
RBA podniósł kluczową stopę procentową o 50 bps. Prognozowano ruch o połowę mniejszy (25 bps.). W pierwszej reakcji AUD zyskał na wartości w relacji do USD. W kolejnych godzinach jednak oddał cały wypracowany zysk.
Notowania ropy utrzymują się na wysokim poziomie. Kontrakt na Brent wyceniany jest na 119,6 a WTI na 118,75 USD za baryłkę. Złoto spada od kilku dnia. Aktualnie cena metalu jest na poziomie 1839 USD/oz.
Złoty jest stabilny. EUR/PLN kwotowany jest po 4,5880. Spadki na EUR/USD wywołują nieco większy ruch w górę na USD/PLN. Para kwotowana jest juz po 4,3040. a USD/PLN. Jutro RPP decyduje o poziomie stóp procentowych w Polsce. Oczekiwana podwyżka o 75 bps. do poziomu 6 proc.