TMS Starter: 6 XI

06-11-2020 08:16
Rozkład przyznanych głosów elektorskich nie uległ zmianie do wczoraj przy 253 dla Bidena i 214 dla Trumpa. Rajd ryzykownych aktywów zaczyna hamować w obliczu realizacji zysków przy niepewności przeciąganej do weekendu.
 • Do rozdzielenia zostały głosy z Arizony (11), Nevady (6 głosów), Georgii (16), Karoliny Północnej (15) i Pensylwanii (20).
 • BBC News podał przydatną infografikę pokazującą, jaki przydział stanów daje zwycięstwo każdemu kandydatowi. Biden potrzebuje Pensylwanii lub dwóch z pozostałych stanów. Trump musi wygrać w czterech stanach, w tym w Pensylwanii.

Źródło: BBC

 • Na razie tylko w Karolinie Północnej Trump może być pewny zwycięstwa z 76 tys. głosów przewagi. Biden utrzymuje przewagę w Arizonie (47 tys., mniej niż 90 tys. wczoraj) i Nevadzie (11,5 tys.). Zacięty bój trwa w Georgii, gdzie przewaga Trumpa stopniała do mniej niż 2 tys. głosów.
 • Zwrot akcji nastąpił w Pensylwanii, gdzie z wczorajszej przewagi Trumpa w wysokości 164 tys. głosów dziś zostało tylko 18 tys. Do policzenia zostało jeszcze 175 tys. z silnym wskazaniem na głosy oddane na Bidena.
 • Wybory pozostają w centrum uwagi rynków. Na rynku akcji hossa bierze na wstrzymanie i w ostatnim dniu przed weekendem widać chęć do realizacji zysków. Futures na S&P500 i Nasdaq100 tracą dziś 0,6-1,0 proc. po tym, jak wczoraj rynka sowy obserwował wzrosty o 2,0-2,5 proc.
 • Na giełdach w Azji wyniki są mieszane. Chiński Shanghai Composite spada o 0,3 proc., ale koreański KOSPI jest wyżej o 0,1 proc., a japoński Nikkei225 wzrósł o 1 proc.
 • Na FX USD odrabia częściowo straty z najlepszą postawą AUD i GBP w G10.
 • AUD/USD jest kilka pipsów niżej na 0,7260, a czynnikiem stabilizującym jest RBA. W Raporcie Stabilności Finansowej bank podniósł prognozy PKB na ten i przyszły rok, a w komentarzu zaznaczył, że w obecnych warunkach nie widzi nie widzi sensu w dalszym obniżaniu stopy kasowej (0,1 proc.).
 • EUR/USD zatrzymał się przy 1,1830, GBP/USD cofnął do 1,3120 z 1,3150
 • Czwartkowy FOMC niewiele zmienił. Zgodnie z oczekiwaniami Fed zapowiedział, że będzie nadal utrzymywał stopy procentowe w pobliżu zera i utrzymał obecne tempo skupu obligacji. Prezes Fed Powell podkreślił elastyczne warunki luzowania ilościowego, zwracając uwagę, że „możemy zmienić skład, czas trwania i wielkość zakupu obligacji”. Powell powtórzył również poprzednie komentarze i ostrzegł, że COVID będzie obciążał gospodarkę i stwarza poważne ryzyko.
 • Złoty pozostaje stabilny z wahaniami EUR/PLN ograniczonymi do przedziału 4,52-4,54.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.