TMS Starter 6 VI

06-06-2022 07:28
Amerykański rynek akcji zanotował w miniony piątek znaczne spadki. Technologiczny Nasdaq stracił ok 2,5 proc., SP500 zamknął dzień tracąc 1,6 proc. a Dow Jones znalazł się pod kreską lekko ponad 1 proc. Dane z rynku pracy USA okazały się lepsze od oczekiwań. Wzmocniło to oczekiwania co do dalszego agresywnego zacieśniania polityki monetarnej przez Fed.
TMS Starter 6 VI

Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła 390 tys. (prognoza to 320 tys.). W poprzednim okresie było to 436 tys.. Z kolei stopa bezrobocia została na takim samym poziomie jak miesiąc wcześniej (3,6 proc.)., aczkolwiek prognozowano spadek do 3,5 proc.. Średnia płaca godzinowa wzrosła według prognoz o 5,2 proc.. Wskaźnik aktywności zawodowej uplasował się na poziomie 62,3 proc. i wzrósł 0,1 proc. wobec wcześniejszego odczytu.

Rentowność 10-letnich obligacji USA wzrosła do 2,93%. Para EUR/USD podczas piątkowego handlu nieznacznie spadała do 1,0705. Aktualnie znajduje się na poziomie 1,0734.

Amerykański indeks ISM dla usług spadł, ale pozostał na wysokim poziomie 55,9 (57,1 poprzednio). Wskazuje to na kontynuację ekspansji w sektorze usług, choć w wolniejszym tempie. Spowolnienie było spowodowane spadkiem aktywności biznesowej i mniejszymi dostawami . Wskaźnik zatrudnienia (50,2) wypadł lepiej niż miesiąc wcześniej, a indeks zaległych zamówień wzrósł, choć w wolniejszym tempie.

Inflacja pozostaje głównym powodem do niepokoju, a administracja Bidena podobno rozważa podjęcie działań mających na celu zwiększenie dostaw ropy i zniesienie niektórych ceł. Mimo to ceny ropy w ostatni piątek zyskały prawie 2%, a od początku roku wzrosły o ponad 50%.

Indeks PMI dla usług w strefie euro okazał się delikatnie niższy niż prognozowano (56,3 pkt.). W kwietniu wskaźnik wskazywał poziom 57,7 pkt. Euro nie było wrażliwe na dane.

Złoto w piątek zostało przecenione 1874 USD do 1847 USD. Aktualnie za uncję królewskiego metalu trzeba zapłacić 1855 USD. Ropa brent urosła do najwyższego poziomu od początku lipca. Za baryłkę ponownie trzeba płacić powyżej 120 USD.

Złoty nadal jest stabilny. W piątek przed południem uległ lekkiej deprecjacji ale w godzinach popołudniowych ponownie zyskiwał. Para EUR/PLN na moment wskazywała 4,60. Aktualnie notowania są na poziomie 4,5835. Bieżący kurs USD/PLN to 4,2710.   

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.