TMS Starter: 6 V

06-05-2021 08:09
Napięcia handlowe między Australią i Chinami przyniosły przejściowy skok awersji do ryzyka na rynkach, ale efekt powoli wygasa. Wydźwięk sesji w Azji jest mieszany. Na FX AUD już odbija; EUR/USD dalej blisko 1,20. Ropa naftowa blisko marcowych szczytów.
  • AUD/USD tąpnął do 0,77 po informacji, że Chiny wstrzymują działalność w ramach dialogu gospodarczego z Australią, który został ustanowiony kilka lat temu w celu promowania dwustronnego handlu i inwestycji. Posunięcie to nastąpiło po decyzji Australii w zeszłym miesiącu o anulowaniu umów między Inicjatywą Pasa i Szlaku a rządem stanu Victoria.
  • Nagłówki oznaczają kolejną eskalację napięć między dwoma krajami, choć trzeba zauważyć, że napięcia tutaj nie są niczym nowym i zostały wcześniej wycenione przez rynek, stąd obserwujemy wygaszanie spadków.
  • AUD/USD już odbija do 0,7738. Podobne reakcje zanotował NZD oraz waluty azjatyckich rynków wschodzących.
  • Na rynku akcji chiński Shanghai Composite traci 0,2 proc., ale japoński Nikkei225 rośnie o 1,8 proc. (pierwsza sesja w tym tygodniu). Hang Seng rośnie o 0,4 proc.
  • Futures na S&P500 jest wyżej o 0,1 proc. po skromnym wzroście rynku kasowego w środę(0,07 proc.). Handel na Wall Street wczoraj był niezdecydowany przy presji na spółkach technologicznych (Nasdaq100 -0,30 proc.).
  • W Europie kontrakt na niemiecki DAX rośnie o 0,2 proc.
  • Indeks dolarowy DXY jest stabilny przy 0,3 proc. EUR/USD nie oddala się od 1,20. USD/JPY podbija do 109,3 w tandemie do tokijskiej giełdy. Funt czeka na rezultat posiedzenia Banku Anglii oraz wyniki wyborów do szkockiego parlamentu. GBP/USD jest na 1,3905.
  • EUR/PLN podbija do 4,58, a złoty nie znalazł jastrzębich wzmianek we wczorajszym komunikacie RPP. Rada pozostaje gołębia i podtrzymuje zdanie, że inflacja jest podwyższana przez czynniki niezależne od krajowej polityki pieniężnej.
  • Ceny ropy naftowej zbliżyły się do marcowych szczytów, ponieważ zapasy ropy w USA spadły gwałtowniej niż oczekiwano. WTI jest na 65,8 USD/b, ok. 1 USD niżej do środowych maksimów. Brent otarł się o 70 USD/b zanim cofnął się do 69,2 USD/b obecnie.

Spadek i odbicie na AUD/USD - wykres 1H; Źródło: TMS Direct

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.