TMS Starter: 4 XII

04-12-2020 08:08
Globalne indeksy realizują płytki dryf blisko świeżych rekordów. Doniesienia o kłopotach Pfizera z łańcuchami dostaw nieco ostudziła optymizm. USD pozostaje słaby. Ropa naftowa rośnie do 9-mies. szczytów po porozumieniu OPEC+.
  • Doniesienia, że Pfizer nie będzie mógł zrealizować planowanej na ten rok produkcji szczepionek z powodu problemów z łańcuchem dostaw zachwiały optymizmem na zamknięciu sesji na Wall Street. Jednak szybko okazało się, że Pfizer komunikował to już kilka tygodni temu. W rezultacie korekta nastrojów była krótkotrwała, choć rynek akcji zatrzymał się i indeksy w większości dryfują blisko ostatnich rekordów.
  • Po płaskiej sesji w Nowym Jorku (S&P500 -0,06 proc.) w Azji nie widać przekonania do wzrostów. Japoński Nikkei225 spada 0,2 proc., a chiński Shanghai Composite jest na poziomie odniesienia. Wyróżnia się koreański KOSPI, który rośnie o 1,3 proc.
  • Futures na S&P500 zyskuje dziś 0,2 proc., a kontrakt na DAX traci 0,1 proc.
  • Na rynku walutowym podtrzymywana jest presja sprzedaży dolara z indeksem DXY na 90,63, najniżej od kwietnia 2018 r. EUR/USD krąży blisko 1,2150, GBP/USD wspina się ponad 1,3460.
  • EUR/PLN obniżył się w nocy do 4,4650, ale utrzymuje wahania w granicach konsolidacji z poprzedniego miesiąca.
  • Ropa wzrosła, ponieważ OPEC+ osiągnął porozumienie w sprawie złagodzenia cięć produkcji w przyszłym roku w krokach mniejszych niż wcześniej planowano. Ministrowie OPEC+ zgodzili się na zwiększenie od stycznia produkcji o 500 tys. baryłek/dzień i będą spotykać się co miesiąc, aby ocenić sytuację rynkową. Ropa brent rośnie do 49,6 USD/b, najwyżej od marca.
  • Z innych informacji, spikerka Izby Reprezentantów Pelosi zasugerowała, że ustawodawcy zawrą porozumienie w sprawie pakietu fiskalnego zanim Izba uda się na przerwę, tj. przed 11 grudnia.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.