TMS Starter: 29 XII

29-12-2020 08:22
Globalny rynek akcji pozostaje w zieleni, wsparty przegłosowaniem w Izbie Reprezentantów USA wyższych czeków pomocowych. USD traci. Złoto jest stabilne. Ropa odbija po wczorajszych spadkach.
 • Kontrakty terminowe w USA i indeksy w Azji rosną we wtorek w reakcji na poparcie przez Izbę Reprezentantów USA propozycji prezydenta Trumpa, aby podwyższyć wartość czeków pomocowych do 2000 USD z 600 USD, co stwarza teraz polityczny dylemat dla senackich republikanów.
 • Dzień wcześniej indeksy S&P500, Dow Jones i Nasdaq Composite osiągnęły najwyższy poziom w historii po tym, jak Trump zatwierdził łączny pakiet pomocowy i finansowania działań przeciw Covid-19 o wartości 2,3 bln USD.
 • Japoński Nikkei225 wzrósł o 2,66 proc., Hang Seng zyskuje 0,9 proc., a koreański KOSPI jest wyżej o 0,4 proc.
 • Chiński Shanghai Composite traci 0,4 proc., gdyż tamtejsi inwestorzy obawiają się wzmożonego nadzoru regulatora nad spółkami technologicznymi. W poniedziałek akcje potentata e-commerce Alibaby gwałtownie spadły po tym, jak Pekin publicznie oskarżył Ant Group, siostrzaną firmę z grupy, o uchybienia regulacyjne. Dziś akcje Alibaby rosną o ok. 6 proc., przerywając serię sześciu spadkowych dni z rzędu.
 • Futures na S&P500 rośnie o 0,5 proc. Przed startem handlu w Europie kontrakt na niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc.
 • Na rynku walutowym USD jest pod presją, gdyż ekspansja fiskalna USA pcha w górę oczekiwania inflacyjne, co przy deklaracji Fed o braku podwyżek stóp procentowych przez co najmniej dwa lata będzie negatywnej odbijać się na wartości waluty. Dodatkowo poprawa nastrojów rynkowych sprzyja transferom kapitału z USD w stronę ryzykownych aktywów.
 • NOK i NZD są pośród najmocniejszych walut (+0,3 proc.). EUR/USD wspiął się na 1,2245, GBP/USD odbił do 1,3480 z 1,3430  w poniedziałek, gdzie kurs znalazł się po tym, jak rynek sprzedawał fakty po ogłoszeniu porozumienia w sprawie brexitu.
 • EUR/PLN jest stabilny na 4,49. Lepsze nastroje przemawiają za umocnieniem złotego, jednak obawy przed interwencja walutowa NBP przed końcem roku blokują popyt.
 • Złoto pozostaje dość stabilne na 1879 USD/oz, poniżej wczorajszych szczytów na 1900 USD/oz.
 • Bitcoin spadł po tym, jak gwałtowny wzrost w okresie świątecznym spowodował, że cena przekroczyła 28 000 USD.
 • Ropa naftowa odrabia straty po wczorajszej, ale pośród inwestorów nie cichną obawy związane ze zwiększoną podażą i niższym popytem w związku z nowymi ograniczeniami podróżowania po COVID-19 na całym świecie. WTI odbija o 0,6 proc. do 47,9 USD/b po tym, jak w poniedziałek cena spadła o 1,4 USD do 47,6 USD/b.
 • W temacie walki z koronawirusem, Bloomberg podaje, że nakłada się więcej ograniczeń, aby zwalczać rozprzestrzenianie się nowego, bardziej zaraźliwego szczepu. Liczba hospitalizacji z powodu Covid-19 w Stanach Zjednoczonych osiągnęła nowy poziom, podczas gdy Południowa Kalifornia planuje przedłużyć nakaz pozostawiania w domu. Dzienna liczba ofiar śmiertelnych w Korei Południowej wzrosła do rekordowego poziomu, podczas gdy w Tajlandii odnotowano pierwszą od listopada śmierć z powodu wirusa. W Chinach pojawiło się 15 przypadków przenoszonych lokalnie.
Zastrzeżenia prawne