TMS Starter: 2 VIII

02-08-2021 07:45
Pozytywne nastroje zdominowały handel w Azji, pomimo słabej (piątkowej) sesji na Wall Street. Na FX ponownie słabnie dolar, choć zmiany w przestrzeni G10 nie są wyraźne. Po serii zwyżek tanieje ropa naftowa, co utrudnia odbicie walutom surowcowym.

Weekend nie dostarczył nowych informacji, które istotnie mogłyby wpłynąć na nastroje rynkowe. Sytuacja epidemiczna rozwija się różnie w różnych krajach, co sprawia, że na chwilę schodzi z pierwszych stron agencji informacyjnych. 

Indeks PMI dla chińskiego przemysłu w okolicy neutralnych 50 pkt. wskazuje na stabilizację koniunktury w sektorze, co nie sprzyja notowaniom surowców. 

Przed weekendem sesja na Wall Street kończyła się w gorszych nastrojach. Dow Jones cofnął się o 0,42 proc., S&P500 o 0,54 proc., a notowania Nasdaq100 zaliczyły zjazd o 0,71 proc. Lider Demokratów w Senacie stwierdził, że głosowanie ws. wyczekiwanego pakietu infrastrukturalnego może się odbyć w ciągu kilku dni. 

Indeksy w Azji świecą w większości na zielono, po tym jak minimalnie ustąpiły obawy o zapędy regulacyjne chińskich władz. Japoński Nikkei225 zyskuje 1,9 proc., notowania Hang Seng zyskują około 1 proc. Shanghai Composite dodaje około 1,3 proc. 

Na FX obserwujemy ponowny odwrót od dolara, choć zmiany w segmencie walut G10 nie są duże. EUR/USD oscyluje wokół 1,1872, a notowania GBP/USD znajdują się na poziomie 1,39. 

Niżej utrzymuje się korona norweska, której ciąży spadek ceny ropy naftowej na rynkach finansowych. 

Baryłka WTI wyceniana jest w poniedziałek na około 73,2 USD, przy cenie ropy Brent na poziomie 73,2 USD za baryłkę.

Notowania Bitcona stabilizują się nieco poniżej 40 tys. USD za token, podczas gdy Ethereum dodaje ponad 7 proc. do swojej wartości i jest wyceniane na około 2,5 tys. USD za token. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.