TMS Starter: 19 II

19-02-2021 08:18
W piątek nastroje na rynkach pozostają słabe w ślad za negatywnym wydźwiękiem sesji na Wall Street. W zmianach nie widać jednak silnego przekonania co do kierunku, co widać w mieszanej postawie walut G10. Na rynku ropy realizacja zysków.
  • Rynek akcji w Azji w większości przypadków dołuje na koniec burzliwego tygodnia. Zamieszanie wywołane skokiem rentowności obligacji skarbowych USA przynosi spadek zaufania do kierunku.
  • Po tym, jak w czwartek Wall Street zakończyło sesję spadkami (S&P500 -0,44 proc.), dziś presja jest na redukowanie pozycji przed weekendem. Japoński Nikkei225 traci 0,7 proc., a Hang Seng spada o 0,2 proc. Ale Shanghai Composite broni się wzrostem o 0, proc., podczas gdy koreański KOSPI zyskuje 0,7 proc.
  • Mieszany wydźwięk przynosi porównanie futures w USA i Europie. Kontrakt na S&P500 spada o 0,1 proc., ale futures na niemiecki DAX rośnie o 0,2 proc.
  • Rentowność 10-latek USA jest wyżej o 1 pb na 1,306 proc.
  • Na rynku walutowym brak konkretnego motywu. Indeks dolarowy DXY jest bez zmian na 90,57. Silny jest AUD, za nim SEK. Najsłabiej radzą sobie CAD i CHF. Zmiany vs USD nie przekraczają jednak 0,2 proc. EUR/USD odbija do 1,21, GBP/USD rośnie do 1,3970.
  • Słabszy od prognoz odczyt sprzedaży detalicznej z Australii (0,6 proc. m/m, prog. 2,0 proc.) nie stał się powodem do przeceny AUD – AUD/USD rośnie do 0,7785.
  • Złoty pozostaje stabilny pod 4,49 za euro. USD/PLN spada pod 3,71.
  • WTI traci dziś 1,1 proc. do 59,85 USD/b, a ceny ropy spadają pod presją realizacji zysków z ostatnich wzrostów, gdyż odwierty naftowe w Teksasie zostały ponownie uruchomione po ataku mrozów. Brent dołuje 0,7 proc. do 63,4 USD/b.
  • Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki potwierdziła, że pakiet infrastruktury nie zostanie opracowany, dopóki obecna ustawa dot. pomocy w walce z COVID-19 nie zostanie przyjęta i nie zostanie rozdystrybuowana. Zbiegałoby się to mniej więcej z kwietniowym okresem, przy założeniu, że do tego czasu zostaną wypłacone czeki. Szczegóły dotyczące pakietu nadal pozostają niejednoznaczne, a wielkość pakietu szacuje się na 2-3 bln USD.
  • Sekretarz skarbu Janet Yellen powtórzyła poparcie dla zdecydowanych wysiłków fiskalnych. Yellen zauważyła, że „bardzo ważne jest, aby mieć duży pakiet pomocowy” i odrzuciła obawy związane z presją cenową, twierdząc, że „Rezerwa Federalna ma narzędzia do radzenia sobie z inflacją”.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.