TMS Starter: 18 XII

18-12-2020 08:24
USD odbija względem głównych walut, a na rynku akcji w Azji indeksy spadają przy podsyconym sporze USA-Chiny – piątek startuje w korekcyjnym klimacie. Rynki dalej czekają na decyzję ws. pakietu fiskalnego USA.
 • Pomimo nowych rekordów na Wall Street w czwartek, dziś rynki azjatyckie przyjęły ostrożną postawę z generalnie negatywnym wydźwiękiem indeksów. Nastroje pogorszyły się po tym, jak Reuters poinformował, że Stany Zjednoczone mają umieścić na czarnej liście dziesiątki chińskich firm.
 • Japoński Nikkei225 spada dziś o 0,16 proc., chiński Shanghai Composite cofnął się o 0,3 proc., a koreański KOSPI rośnie o niecałą 0,1 proc.
 • Futures na S&P500 spada o 0,1 proc. po tym, jak wczoraj indeks wzrósł o 0,58 proc. Futures na DAX jest niżej o 0,3 proc.
 • Przeciągają się rozmowy w sprawie pakietu fiskalnego USA. Przewodniczący większości w Senacie Mitch McConnell powiedział, że porozumienie „wydaje się być blisko”, ale prawdopodobnie będzie wymagał pracy w weekend, aby zostać zatwierdzone przez Kongres. Spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała, że zobaczymy, czy w piątek Izba przyjmie ustawę ratunkową i ustawę o finansowaniu budżetu.
 • Na rynku walutowym USD odreagowuje wczorajszą przecenę, co wygląda na redukowanie pozycji przed weekendem i przerwą świąteczną. DXY krążył wokół 90,0. EUR/USD zjechał pod 1,2250, AUD/USD jest na 0,76.
 • GBP/USD zawrócił z 1,3620 do 1,3540 przy uwadze skupionej na negocjacjach brexitu. Premier Wielkiej Brytanii Johnson odbył telefon z przewodniczącą Komisji Europejskiej von der Leyen, w której przywódcy podkreślili trudności w dyskusjach na temat rybołówstwa.
 • BoJ utrzymał swoje główne ustawienia polityki bez zmian, ale rozszerzył środki finansowania, aby wspierać firmy dotknięte COVID-19. USD/JPY odbija dziś do 103,33 z 102,87 w czwartek.
 • EUR/PLN kontynuuje nudny dryf wokół 4,4350. Złoty spokojnie przyjął wczorajszą decyzje rządu o wprowadzeniu narodowej kwarantanny od 28 grudnia do 17 stycznia. Zaostrzone restrykcje przewidują m.in. ponowne zamknięcie galerii handlowych i zamknięcie hoteli. W noc sylwestrową obowiązuje zakaz przemieszczania się.
 • Złoto spadło nieznacznie do 1881,6 USD za uncję po osiągnięciu miesięcznego maksimum na poziomie 1896,2 USD w czwartek. Miedź osiągnęła najwyższy poziom od prawie ośmiu lat.
 • Ropa brent poprawiła 9-mies. szczyty na 51,9 USD/b, ale dziś spada do 51,2 USD/b.
 • Urząd ds. Żywności i Leków USA podobno zdecydował się zatwierdzić szczepionkę Moderna przeciwko COVID-19 w trybie pilnym, zgodnie z zaleceniem panelu doradczego.
 • Bitcoin przekroczył wczoraj 23 000 USD, zwiększając tygodniowe zyski do ponad 21 proc. po tym, jak przełamanie poziomu 20 000 USD w środę wywołało nową falę zakupów.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.