TMS Starter: 18 XI

18-11-2021 07:46
Wall Street kończy sesję poniżej poziomów odniesienia, pomimo nieco niższych rentowności amerykańskiego długu. Wśród surowców tanieją te energetyczne. Nie słabnie presja na kryptowaluty, a złoto utknęło poniżej ważnego oporu. Dolar w okolicy poziomów odniesienia. Wyróżnia się NZD.
  • Nastroje na rynku akcji nieco się pogorszyły. Dow Jones skorygował się w środę o 0,58 proc., a Nasdaq100 tracił 0,33 proc. Najmniej, o 0,26 proc., spadały notowania szerokiego indeksu S&P500. 
  • W Azji większość benchmarków również znalazła się poniżej poziomów odniesienia. Japoński Nikkei225 zniżkuje o 0,3 proc., ale Hang Seng przeceniany jest aż o 1,3 proc. Kospi cofa się o 0,3 proc., przy przecenie Shanghai Composite opiewającej na 0,2 proc. 
  • W czwartek rano dolar plasuje się w połowie stawki G10 z kursem EUR/USD w okolicy 1,1315. Zdobytych w środę poziomów broni funt. Kurs GBP/USD oscyluje wokół 1,3490. 
  • Po wysokim odczycie oczekiwań inflacyjnych w Nowej Zelandii (dwuletnie na poziomie 2,69 proc.) wyraźnie umocnił się NZD, który jest w czwartek najsilniejszą walutą G10. Notowania popularnego kiwi znajdują się na poziomie 0,7030. 
  • Deprecjacja złotego chwilowo wyhamowała, jednak wciąż istnieje większe ryzyko dalszej przeceny, aniżeli odreagowania. EUR/PLN oscyluje wokół 4,6560. 
  • Zaskakujący spadek wielkości zapasów ropy naftowej w USA nie wystarczył, aby utrzymać wysokie ceny surowca. Groźba uwolnienia rezerw strategicznych w USA oraz presja na marże koncernów naftowych daje się we znaki inwestorom. 
  • W czwartek rano baryłka WTI wyceniana jest na niecałe 77 USD przy cenie ropy Brent na poziomie 79,8 USD za baryłkę. 
  • Z ważnym oporem zmagają się notowania złota. W czwartek o poranku uncja kruszcu wyceniana jest na 1865 USD. Z jednej strony na szlachetny metal działają wysokie oczekiwania inflacyjne, z drugiej silniejszy dolar hamuje jego aprecjację. 
  • Na rynku kryptowalut nastroje wciąż są dalekie od optymistycznych. Cena bitcoina utrzymuje się poniżej 60 tys. USD za token, przy cenie Ethereum w okolicy 4250 USD. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.