TMS Starter: 18 XI

18-11-2020 08:12
Spokojna sesja w nocy przy niewielkich zmianach na FX. Większość indeksów w Azji jest stabilna poza Japonią, gdzie zanotowano rekordową liczbę zakażeń. Obawy o wpływ COVID-19 ściągają w dół futures na S&P500. Ropa naftowa lekko spada.
  • Obawy związane z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem przeważają nad optymizmem wywołanym przez postępy w pracach nad szczepionkami. Tokio zanotowało 493 nowe przypadki zachorowań – nowy rekord. Miasto przygotowuje się do wprowadzenia najwyższego stopnia alarmu covidowego.
  • Nikkei225 traci dziś 1,1 proc., ciągnąc za sobą futures na S&P500 (-0,5 proc.). Inne rynki azjatyckie są bardziej stabilne. Chiński Shanghai Composite rośnie o 0,1 proc., a koreański KOSPI zyskuje 0,3 proc.
  • Na rynku głównych walut praktycznie bezruch. USD lekko traci względem większości walut G10 (poza AUD). USD/JPY osuwa się pod 104, pierwszy raz od 9 listopada. EUR/USD jest na 1,1875, a GBP/USD na 1,3260.
  • EUR/PLN jest na tym samym poziomie, co był pozostawiony na koniec wtorkowego handlu – 4,49. W szerszym ujęciu kontynuuje trend boczny zamknięty w przedziale 4,46-4,51.
  • Ceny ropy naftowej obniżyły się po raporcie API, który doniósł o większym niż oczekiwano przyroście zapasów surowca w USA (4,2 mln baryłek, vs 1,9 mln b). Jednak nadzieje, że OPEC+ odroczy planowaną na styczeń decyzję o przywróceniu części wydobycia pomagają stabilizować ceny. WTI traci 0,2 proc. do 41,35 USD/b.
  • Przewodnicząca Izby Reprezentantów Pelosi i lider mniejszości w Senacie Schumer wysłali liderowi większości w Senacie McConnellowi list wzywający do rozpoczęcia w tym tygodniu negocjacji w sprawie pakietu dot. COVID-19.
  • Przemówienie szefa Fed Powella nie miało wpływu na rynku. Powell zasugerował, że ożywienie gospodarcze wciąż ma przed sobą długą drogę, jednak rozwój badań nad szczepionkami pomoże powrócić do normalności.
Zastrzeżenia prawne