TMS Starter: 17 XI

17-11-2021 07:45
Dolar wychodzi na ponad roczne maksima, co ciąży pozostałym aktywom. Indeksy w Azji znalazły się pod „kreską”, pomimo umiarkowanie pozytywnego wydźwięku handlu na Wall Street. Pod wzmożoną presją znalazły się surowce energetyczne oraz kryptowaluty.
 • Dobre dane z gospodarki (produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna) Stanów Zjednoczonych wspierają dolara. Rynek oczekuje, że w obliczu dobrej koniunktury Fed może szybciej wygasić program skupu aktywów. 
 • We wtorek rosły rentowności amerykańskiego długu. W środę rano ruch jest podtrzymywany, a rentowności 10-letnich papierów skarbowych odbijają do 1,63 proc. 
 • Przy wciąż gołębim nastawieniu EBC eurodolar cofa się na ponad roczne minima. O poranku kurs oscyluje wokół 1,13 pkt. 
 • W USA trwają spekulacje na temat tego, kto pokieruje Rezerwą Federalną w kolejnej kadencji. Doniesienia mówią, o tym, że „w grze” są dwa nazwiska: Powell oraz jeszcze bardziej gołębia Lea Brainard. Prezydent Biden ma podjąć ostateczną decyzję na przestrzeni kilku dni. 
 • Złoty pozostaje poturbowany przez silniejszego dolara i wewnętrzne problemy. We wtorek przedstawiciele czołowych frakcji europarlamentu domagali się wstrzymania wypłat środków z KPO dla Polski, do czasu uregulowania wątpliwości prawnych. EUR/PLN znajduje się w okolicy 4,65, ale większą stratę złoty notuje względem dolara oraz funta. 
 • Silny dolar ma swoje konsekwencje dla innych klas aktywów. Cena złota cofnęła się od okolic ważnego oporu ponownie do poziomu 1854 USD za uncję. 
 • Agencja API poinformowała we wtorek o wzroście wielkości zapasów ropy naftowej w USA o 650 tys. baryłek (prog. +1,5 mln baryłek). W połączeniu z umocnieniem dolara wystarczyło to, aby sprowadzić notowania surowca WTI w okolice 79 USD za baryłkę. 
 • Po dwudniowym umocnieniu tanieje również Natgas. W środę rano wyceniany jest on na 5,1 USD. 
 • W umiarkowanie pozytywnych nastrojach kończyła się wtorkowa sesja w Stanach Zjednoczonych. Dow Jones podrożał o 0,15 proc., S&P500 zyskiwał 0,39 proc., a Nasdaq100 urósł aż o 0,76 proc. 
 • Dla odmiany w Azji główne indeksy spadają poniżej poziomów odniesienia. Japoński Nikkei225 traci 0,4 proc. Podobnie zniżkuje Hang Seng, podczas gdy Shanghai Composite umacnia się o 0,3 proc. 
 • Po solidnej przecenie z wtorku na relatywnie niskich poziomach utrzymują się notowania kryptowalut. Bitcoin wyceniany jest na 59,5 tys. USD, Ethereum 4,1 tys. USD, a Litecoin na 225 USD. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.