TMS Starter: 16 XI

16-11-2020 07:58
Brak ryzyka prędkiego lockdownu w USA oraz nadzieje związane ze szczepionkami na COVID-19 napędzają optymizm na rynkach. Nowy tydzień zaczyna się od solidnych wzrostów na giełdach w Azji, a na FX risk-on odbywa się kosztem USD. Rosną ceny ropy naftowej.
  • Indeksy w Azji i futures na indeksy w USA rosnąć w poniedziałek przy kontynuacji pozytywnych trendów z piątku. Japoński Nikkei225 rośnie ponad 2 proc. i poprawie 29-letnie szczyty. Chiński Shanghai Composite rośnie o 0,8 proc., a koreański KOSPI zyskuje 2 proc.
  • Futures na S&P500 jest wyżej o 1 proc. Kontrakt na DAX rośnie o 0,9 proc.
  • Motorem wzrostów jest kombinacja czynników od wygasającego ryzyka związanego z wyborami w USA po oczekiwania na dalsze postępy w pracach nad szczepionkami na koronawirusa. Po weekendzie spadło też ryzyko szybkiego wprowadzenia lockdownu w USA po tym, jak zarówno prezydent Trump, jak i prezydent elekt Biden wykluczyli takie rozwiązanie.
  • Na rynku walutowym odznacza się słabość USD względem pozostałych walut G10. Liderem wzrostów jest NOK dzięki rajdowi cen ropy naftowej (WTI +1,5 proc.). Dalej ustawiają się NZD, SEK i CAD.
  • EUR/USD odbija do 1,1850, a USD/JPY osunął się do 104,55.
  • GBP/USD podciągnięty został ponad 1,3210, choć doniesienia znad rozmów brexitowych nie są pokrzepiające. Informacje z weekendu wskazują na chęć obu stron do doprowadzenia w tym tygodniu do przełomu w rozmowach, jednak komentarze brytyjskich ministrów wskazały na możliwość ponownego przedłużenia rozmów na nadchodzący tydzień. Źródła unijne sugerują, że w ostatnich dniach postęp w nierozstrzygniętych kwestiach spornych dotyczących brexitu był mniejszy, niż się spodziewali.
  • Złoty jest minimalnie silniejszy pod wpływem nastrojów zewnętrznych z EUR/PLN schodzącym pod 4,48.
Zastrzeżenia prawne