TMS Starter: 15 XII

15-12-2021 07:39
Rajd ryzyka na szerokim rynku finansowym wyhamował. Wall Street ponownie kończyło sesję poniżej poziomów odniesienia, a dolar we wtorek raczej zyskiwał. Środowy poranek przynosi próbę odreagowania siły USD, ale znaczna część bardziej ryzykownych aktywów wciąż znajdje się poniżej poziomów odniesienia. Potaniało również złoto.
  • Nienajlepsze informacje docierają z Chin. Gospodarka kraju wykazuje oznaki spowolnienia, o czym świadczy m.in. niższy od oczekiwań wzrost sprzedaży detalicznej (3,9 proc. r/r vs prog. 4,7 proc. r/r). Lepiej poradziła sobie produkcja przemysłowa (3,8 proc. r/r vs prog. 3,7 proc. r/r). Gdyby tego było mało badania wskazują, że szczepionka Sinovac słabiej radzi sobie z nowym wariantem koronawirusa, który rzekomo dotarł właśnie do Chin.
  • Nastroje na rynku walutowym w środę są relatywnie stabilne w oczekiwaniu na decyzję FOMC. Eurodolar próbuje odreagować wtorkową przecenę i odbija do 1,1270. GBP/USD znajduje się w okolicy 1,3240.
  • Dobrze radzą sobie przedstawiciele Antypodów. AUD/USD rośnie do 0,7115, a kurs NZD/USD utrzymuje się przy 0,6740.
  • Większa część ryzykownych aktywów znalazła się jednak pod kreską. Notowania ropy naftowej kurczą się m.in. po tym jak instytut API poinformował o niższym od oczekiwań spadku zapasów surowca (-810 tys. baryłek). Ropa WTI kwotowana jest na poziomie 69,8 USD za baryłkę, podczas gdy cena Brent oscyluje wokół 72,9 USD.
  • Niemal w miejscu zatrzymały się notowania kryptowalut. Bitcoin wyceniany jest na 48 tys. USD za token, a cena Litecoin znalazła się na poziomie 151 USD.
  • Najniżej od niemal dwóch tygodni spadła cena złota. Uncja kruszcu wyceniana jest na 1768 USD, a kurs znalazł się poniżej linii trendu wzrostowego.
  • Na rynku akcji nastroje są zmienne z lekką przewagą niedźwiedzi. Wall Street kończyła wtorkową sesję pod kreską. Dow Jones cofnął się o 0,3 proc., a notowania S&P500 zniżkowały o 0,75 proc. Kurs Nasdaq100 zniżkował o 1,14 proc.
  • W Azji na lekki plus wychodzi Nikkei225, ale Hang Seng oraz Shanghai Composite zniżkują odpowiednio o 0,2 proc. oraz 0,4 proc.
  • Notowania terminowe indeksów z Europy wskazywać mogą na korekcyjne otwarcie rynku kasowego.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.