TMS Starter: 15 X

15-10-2021 07:48
Na FX widoczny jest solidny apetyt na ryzyko, który wspierają wypowiedzi bankierów z Fed. Ceny ropy naftowej utrzymują się wysoko, podczas gdy zwyżka ceny gazu naturalnego minimalnie wyhamowała. Rynek akcji z optymizmem rozpoczął sezon wyników.
 • Notowania EUR/USD utrzymują się w okolicy 1,1610, po tym jak przedstawiciel Fed Harker stwierdził, że stopy procentowe nie wzrosną wcześniej niż w późnym miesiącach 2022 roku. Komunikat wpisuje się w nakreślony w protokole FOMC schemat wychodzenia z QE. 
 • Słabszy dolar wspiera apetyt na bardziej ryzykowne waluty. AUD/USD odbija do 0,7423, a kurs znajduje się najwyżej od ponad miesiąca. Najsilniejszy w przestrzeni G10 pozostaje jednak NZD, z kursem NZD/USD w okolicy 0,7060. 
 • Najsłabszą z walut krajów rozwijających się jest japoński jen. USD/JPY odbija do 114 pkt., a powodów należy upatrywać w braku zainteresowania bezpiecznymi przystaniami w obliczu zwyżek na Wall Street. 
 • Dobre wejście w sezon wyników kwartalnych w USA sprzyja umocnieniu rynku akcji. W czwartek powyżej poziomów odniesienia wysunęły się wszystkie benchmarki. Dow Jones zyskał 1,56 proc., podczas gdy kurs S&P500 zwyżkował o 1,71 proc. Technologiczny Nasdaq100 rósł na koniec sesji o 1,73 proc. 
 • Również w trakcie handlu azjatyckiego byki mają wyraźną przewagę.
 • Japoński Nikkei225 umacnia się o 1,5 proc., przy wzroście Hang Seng o około 1,2 proc. W tym samym czasie Shanghai Composite rośnie o 0,3 proc. 
 • Na rynku towarowym wysoko utrzymuje się złoto. Wprawdzie w piątek o poranku cena spada o 0,2 proc., ale kurs oscyluje wokół 1790 USD za uncję. 
 • Liderem rynku pozostaje jednak ropa naftowa. W piątek kurs rośnie o kolejne 0,6 proc., a baryłka WTI wyceniana jest na 81,4 USD. Cena surowca spod znaku Brent oscyluje wokół 84,6 USD za baryłkę. 
 • W środę DOE poinformowało o dużym wzroście zapasów paliw w USA. Z raportu DoE wynika, że w ciągu tygodnia kończącego się 8 października wielkość zapasów ropy naftowej w USA wzrosła o imponujące 6,1 mln baryłek (prog. +0,15 mln baryłek). W tym samym czasie w USA ubyło 1,9 mln baryłek benzyny 20 tys. baryłek oraz destylatów.
 • Bardziej zmienna jest cena gazu ziemnego. W piątek kurs NATGAS cofnął się do 5,63 USD. 
 • W ostatnim tygodniu wyraźnie poprawił się sentyment wokół miedzi. Tona surowca wyceniana jest obecnie na 9995 USD. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.