TMS Starter: 12 II

12-02-2021 08:00
Mieszany wynik sesji na Wall Street zdeterminował handel na rynkach azjatyckich. Dolar zmierza do zakończenia tygodnia ze stratą względem wszystkich walut G10. Ropa naftowa oddaje zyski w ślad za niezbyt optymistycznym raportem IEA.
  • Spikerka Izby Reprezentantów Pelosi wyraziła nadzieję na przegłosowanie pakietu fiskalnego w izbie niższej Kongresu do końca miesiąca. Przypomnijmy, że wsparcie o wartości 1,9 biliona USD rodzi obawy również u części Demokratów, toteż w Waszyngtonie nadal trwają konsultacje. Administracja Bidena nie odpuszcza i zamierza twardo bronić swojej propozycji.
  • Problemy pojawiają się natomiast na froncie walki z koronawirusem. Najliczniejszy pod względem ludności stan Wiktoria w Australii podjął kroki w celu ograniczenia transmisji brytyjskiej mutacji koronawirusa. Region wszedł o północy w 5–cio dniowy lockdown. W USA prezydent Biden ogłosił, że zabezpieczył dodatkowe 200 milionów dawek szczepionki przeciw COVID19. Jednocześnie wyraził się raczej sceptycznie o zaszczepieniu większości populacji do końca lata.
  • Sesja giełdowa na Wall Street zakończyła się mieszanym rezultatem. S&P500 zamknał dzień na historycznych szczytach dodając 0,2 proc. O 0,4 proc. wzrósł indeks Nasdaq. Po drugiej stronie znalazł się Dow Jones, który cofał się w czwartek o 0,05 proc. Futures na indeksy w USA lekko się cofnęły z obawy przed realizacją zysków na wysokich poziomach.
  • W Chinach trwa święto Księżycowego Nowego Roku, toteż giełda w Szanghaju pozostaje zamknięta. Do gry wróciło Tokio, ale ze słabym rezultatem. Japoński Nikkei225 cofał się 0,15 proc. Nad kreskę wysunął się Hang Seng, którego notowania rosły o 0,45 proc.
  • Dolar zmierza do zakończenia tygodnia z największą od dwóch miesięcy stratą, niemniej w piątek lekko umacnia się względem walut z koszyka G10. Notowania EUR/USD weszły w boczny dryf i bronią wysokich poziomów z okolicy 1,2125.
  • Lockdown stanu Wiktoria ciąży Australijczykowi. AUD/USD cofa się do 0,7745. Najsłabszą walutą krajów rozwiniętych jest w piątek korona norweska. Kurs EUR/NOK spada o 0,35 proc., do poziomu 10,3040.
  • Obniżenie prognoz popytu na ropę naftową przez IEA spowodowało spadek ceny surowca o 0,5 proc. Rewizja prognozy to pokłosie nazbyt optymistycznego podejścia w pierwotnym raporcie, jednak wobec braku innych pozytywnych sygnałów, cena oddala się od wysokich poziomów. Baryłka WTI kosztuje w piątek 57,6 USD, a cena ropy spod znaku Brent wynosi 60,6 USD.
  • W nocy na rekordowych poziomach znalazł się bitcoin, którego cena sięgnęła niemal 49 tys. USD, jednak nad ranem kurs nieco się cofnął.   
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.