TMS Starter: 10 VI

10-06-2021 08:08
Inwestorzy z Azji wykazują lepsze nastroje niż Wall Street, gdzie w środę indeksy kończyły handel poniżej poziomów odniesienia. Na rynku walutowym straty z poprzedniego dnia odrabia dolar. Tanieje ropa naftowa, a złoto na razie nie boi się inflacji.
  • Główne indeksy w Stanach Zjednoczonych zaliczyły w środę skromną korektę. Nasdaq100 tracił 0,09 proc., a S&P500 cofnął się o 0,18 proc. Najsilniej zniżkującym indeksem okazał się Dow Jones, który na koniec dnia tracił 0,44 proc.
  • W trakcie handlu azjatyckiego nastroje nieco się poprawiły, głównie za sprawą sygnałów o pewnych postępach w negocjacjach handlowych na linii Waszyngton – Pekin. Najważniejsze benchmarki w regionie wychodzą nad kreskę. Nikkei225 zyskuje 0,4 proc., a notowania Hang Seng rosną o 0,4 proc. Silnie zwyżkuje Shanghai Composite, który dodaje 0,8 proc.
  • O około 0,2 proc. drożeje futures na DAX30, zwiastując zielone otwarcie rynku kasowego.
  • W oczekiwaniu na dane o inflacji z USA widoczny jest odpływ środków do bezpiecznych przystani. Dolar odrabia znaczną część strat ze środy. EUR/USD wraca do 1,2166, notowania GBP/USD oscylują wokół 1,4110.
  • Minimalnie silniejsze są waluty surowcowe. Aussie umacnia się do 0,7740, a notowania kivi rosną do 0,7185. USD/CAD w okolicy poziomów odniesienia, przy 1,2110. Bank Kanady utrzymał w środę główne parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie, co skłoniło część inwestorów do sprzedaży CAD.
  • Po decyzji RPP złoty osłabił się względem głównych rywali. Rada utrzymuje gołębie nastawienie i stoi na stanowisku, że inflację wywołują czynniki będące poza strefą odziaływania polityki pieniężnej. EUR/PLN znalazł się na poziomie 4,4720, a USD/PLN o poranku oscyluje wokół 3,6760.
  • Na rynku towarowym tanieje ropa naftowa. W piątek DOE wprawdzie poinformowało o spadku zapasów ropy naftowej, ale drastycznie w ciągu tygodnia rosły zapasy paliw (benzyna +7 mln baryłek, destylaty +4,4 mln baryłek). WTI wyceniana jest na około 69,5 USD za baryłkę, a cena ropy Brent znajduje się na poziomie 71,7 USD za baryłkę.
  • Pomimo obaw o wyższą inflację cena złota znajduje się poniżej poziomów odniesienia. Uncja kruszcu wyceniana jest na około 1886 USD.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.