TMS Starter: 10 V

10-05-2021 08:18
Funt jest najwyżej od 10 tygodni, gdyż SNP zabrakło jednego głosu do uzyskania samodzielnej większości. Na rynku akcji w większości wzrosty po piątkowym nowych rekordach S&P500 i rozczarowaniu NFP. Ropa naftowa wyżej z powodu zamknięcia rurociągu w USA.
  • GBP/USD wzrósł do 1,4058, najwyżej od lutego, gdyż Szkocka Partia Narodowa uzyskała 64 miejsca w szkockim parlamencie, o 1 za mało, by uzyskać samodzielną większość. Rezultat jest odbierany jako osłabienie zapędów do forsowania referendum o niepodległość Szkocji.
  • Reszta FX pozostaje spokojna z lekką przewagą walut surowcowych. Na rynkach utrzymują się pozytywne nastroje po tym, jak rozczarowujący odczyt z rynku pracy USA w piątek jest intepretowany jako argument za utrzymaniem wsparcia monetarnego Fed na dłużej.
  • W kwietniu wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA wyniósł tylko o 266 tys., podczas gdy konsensus zawieszony był na 1 mln. Dane marcowe zrewidowano w dół do 770 tys. z 916 tys. Stopa bezrobocia skoczyła do 61, proc. (prog. 5,8 proc., poprz. 6 proc.).
  • Trendy reflacyjne wybijają się na rynku towarów – ruda żelaza skoczyła nas tarcie tygodnia o 10 proc. Miedź w Chinach rośnie o 2,5 proc.
  • AUD/USD rośnie ponad 0,7850, USD/CAD spada do 1,2110. EUR/USD przystanął na 1,2150; traci jen do 108,85 po presją rosnącego rynku akcji.
  • Japoński Nikkei225 rośnie dziś o 0,5 proc., a koreański KOSPI zyskuje 1,7 proc. Skromne spadki notuje chiński Shanghai Composite: -0,16 proc.
  • Futures na S&P500 rośnie dziś o 0,2 proc. po tym, jak w piątek indeks wzrósł o 0,74 proc.
  • Przed startem handlu w Europie futures na niemiecki DAX rośnie o 0,4 proc.
  • EUR/PLN obniżył się do 4,55 na lepszych nastrojach z rynków zewnętrznych. W piątek na konferencji prasowej prezes NBP A. Glapiński bronił stanowiska RPP i powtórzył, że skok inflacji wynika z czynników niezależnych od polityki pieniężnej i Rada nie będzie się spieszyć z podwyżkami stóp procentowych. Wskazał na połowę przyszłego roku, jako możliwy czas na zmiany w polityce.
  • Ceny benzyny i ropy naftowej wzrosły w reakcji na atak hackerski, prze który musiał zostać zamknięty jeden z kluczowych rurociągów w USA. WTI rośnie dziś o 0,7 proc. do 65,4 USD/b.

GBP/USD - wykres dzienny; Źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.