TMS Starter: 1 XII

01-12-2021 07:41
Odbicie rentowności amerykańskiego długu po słowach Powella przejściowo wsparło dolara. Rynek akcji w Stanach Zjednoczonych kończył dzień wyraźnie pod kreską, ale nastroje w Azji są znacznie lepsze. Odbijają również notowania ropy naftowej i złota, które zostało mocno poturbowane przez wypowiedź Powella.
 • W trakcie wystąpienia w Kongresie Powell stwierdził, że być może właściwe jest odejście od słowa „przejściowa” w odniesienia do inflacji. Rynek odczytał wypowiedź mocno jastrzębio, co skutkowało odbiciem rentowności amerykańskiego długu oraz silniejszym dolarem.
 • W środę rano rentowności 10-letnich papierów skarbowych oscylują wokół 1,46 proc., ale trend aprecjacyjny dolara nieco wyhamował. W relacji do euro utrzymuje się on przy poziomach odniesienia – 1,1335.
 • Mniejszy od oczekiwań spadek PKB w Australii (-1,9 proc. kw/kw vw -2,7 proc. kw/kw prognozowany) wspiera aussie. Kurs AUD/USD odbija do 0,7170, podczas gdy notowania NZD/USD oscylują wokół 0,6860.
 • Na rynku walutowym wyróżniają się jeszcze waluty surowcowe powiązane z ceną ropy naftowej (CAD oraz NOK). Obie zyskują dzięki odbiciu ceny surowca.
 • We wtorek Instytut API zaraportował spadek wielkości zapasów ropy naftowej w USA na poziomie 750 tys. baryłek. Pomimo przejściowych kłopotów w piątek cena surowca na rynkach finansowych odbija o około 2 proc. Baryłka WTI kwotowana jest na 68,3 USD, przy cenie ropy Brent na poziomie 71,6 USD.
 • Presja silnego dolara mocno ciążyła złotu, ale kruszec odrabia część strat. O poranku uncja szlachetnego metalu wyceniana jest na 1786 USD.
 • Wall Street zalało się we wtorek czerwienią. Dow Jones kończył sesję 1,86 proc. poniżej poziomów odniesienia, a S&P500 stracił 1,90 proc. O około 1,55 proc. przeceniony został Nasdaq100.
 • W środę na rynku terminowym widać próbę odreagowania. Cena kontraktu na indeks S&P500 rośbie o 0,5 proc.
 • W Azji nastroje są raczej pozytywne. Japoński Nikkei225 dodaje 0,4 proc., a Hang Seng zyskuje aż 1,1 proc. W tym samym czasie Shanghai Composite zyskuje 0,2 proc., a notowania KOSPI pną się w górę o około 2 proc.
 • Wtorkowa sesja w Warszawie zakończyła się wzrostem indeksu WIG20 o 2,13 proc. W korelacji z silniejszym złotym może oznaczać to wzrost zaangażowania kapitału zagranicznego.
 • W akcjonariacie CDProjekt z pakietem powyżej 5 proc. ujawniła się grupa Goldman Sachs, co podsyca zainteresowanie polskim sektorem gameingowym.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.