Świąteczne zakupy napędziły sprzedaż

22-01-2021 11:03
Sprzedaż detaliczna nad Wisłą powoli odbija, choć w ujęciu rocznym nadal jest sporo niższa.
Świąteczne zakupy napędziły sprzedaż

W grudniu galerie handlowe były otwarte, co pozwoliło na zwiększenie wartości sprzedaży detalicznej o 20 proc. m/m. Nie była ona jednak aż tak duża, jak w poprzednim roku. W ujęciu rocznym odnotowano spadek o 0,8 proc.

Z pewnością ograniczenia świąteczne nie sprzyjały migracjom na okres świąt, co skutkowało mniejszymi zakupami. Niemniej w kategorii żywność odnotowano wzrost sprzedaży. Inne kategorie, w których doszło do wzrostu sprzedaży to meble oraz rtv i agd, co pokrywa się z danymi o aktywności w sprzedaży domów i mieszkań, a także remontach.

Dane nie są złe i sugerują, że handel w grudniu trzymał się całkiem dobrze. Styczeń niestety nie będzie tak udany, na co wpływ mają ograniczenia w aktywności gospodarczej nałożone po świętach. Wiele wskazuje również, że pozostaną one z nami dłużej, dopóki proces szczepień się nie napędzi.

WIG20 traci w piątek wraz z innymi europejskimi indeksami. Spadek optymizm na rynku akcji  przekłada się na FX, gdzie złoty pozostaje nieco słabszy z kursem EUR/PLN w okolicy 4,5350. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.