Strefa euro: usługi w dobrej kondycji, przemysł się kurczy. Euro traci !

24-03-2023 11:32
Czy gospodarka strefy euro ponownie odżywa? Odczyty PMI dla sektora usług zaskoczyły na plus. Martwić może sektor przemysłowy. PMI w tym przypadku pokazał niższą wartość od oczekiwań i znajduje się wciąż pod barierą 50 pkt. Kontynuacja ożywienia w usługach powinna jednak na razie zapobiegać kurczeniu się całej gospodarki. W długim terminie spowolnienie w produkcji przeniesie się jednak na inne obszary.

Sektor usług nadal korzysta z normalizacji popytu po zakończeniu pandemii.  Spojrzenie na sektor produkcyjny nie wróży jednak nic dobrego. W przeszłości ten obszar w dużej mierze odpowiadał za wahania koniunktury. Indeks menedżerów ds. zakupów dla sektora produkcyjnego już wskazuje na kurczenie się tego sektora.

W międzyczasie spora część zamówień, które pozostały niezrealizowane z powodu zatorów w dostawach, została już prawdopodobnie dostarczona. Subkomponent czasu dostawy w PMI dla sektora wytwórczego jest obecnie nawet wyższy niż w recesyjnym roku 2009, co wskazuje na bardzo słaby popyt na produkty przemysłowe. Malejąca liczba zamówień zmusza coraz więcej firm do ograniczania produkcji.

W dłuższym terminie spowolnienie w produkcji odciśnie swoje piętno również na sektorze usług. Zazwyczaj jest tylko kwestią czasu, kiedy spowolnienie w produkcji przeniesie się na inne obszary gospodarki. Zwłaszcza usługi związane z biznesem prawdopodobnie wkrótce odczują skutki słabości. To wszystko przemawia za skurczeniem się gospodarki w drugiej połowie roku.

Euro od okolic godziny 9:00 traci w relacji do USD. Główna prawa walutowa zdecydowanie oddaliła się od lokalnych maksimów i zbliża się do poziomu 1,07. Wczoraj rano notowania znajdowały się blisko 1,0930.  

Wykres EUR/USD, interwał 30-minutowy, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.