Strefa euro: stopy procentowe bez zmian

28-10-2021 13:53
Rada Prezesów utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących pozostała na poziomie 0 proc. Rada nadal podtrzymała symetryczny cel inflacyjny w wysokości 2 proc. EBC wciąż oczekuje, że podstawowe stopy pozostaną obecnym poziomie lub niższym do czasu, gdy inflacja osiągnie poziom 2 proc. na długo przed końcem horyzontu projekcji oraz trwale przez pozostałą jego część. EUR/USD reaguje minimalnym wzrostem z 1,1600 do 1,1617.
Strefa euro: stopy procentowe bez zmian

Program APP

Zakupy netto w ramach programu APP będą kontynuowane w miesięcznym tempie 20 mld EUR. Rada Prezesów nada oczekuje, że miesięczne zakupy będą trwały tak długo jak będzie to konieczne dla wzmocnienia akomodacyjnego wpływu stóp i zakończą się na krótko przed rozpoczęciem podnoszenia kluczowych stóp procentowych. Rada Prezesów zamierza również kontynuować reinwestowanie w całości płatności kapitałowe z zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach APP przez przez dłuższy okres po dacie rozpoczęcia podnoszenia podstawowych stóp procentowych, a w każdym razie tak długo, jak będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i wystarczającego poziomu wsparcia monetarnego.

Program PEPP

Rada Prezesów będzie kontynuować zakupy aktywów netto w ramach PEPP z łączną pulą środków wynoszącą 1 850 mld EUR co najmniej do końca marca 2022 r., a w każdym razie do czasu, gdy uzna, że faza kryzysu wywołanego przez koronawirusa zakończyła się. Przedstawiciele EBC będą dokonywać zakupów w sposób elastyczny, stosownie do warunków rynkowych.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.