Strategia dzienna: 29 X

29-10-2020 09:00
Poniżej prezentujemy codzienną strategię dla par walutowych EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN.
Strategia dzienna: 29 X
Strategia dzienna: 29 X

Strategia: EUR/PLN

 • strategia krótkoterminowa: złoty znajduje się głębokim odwrocie. Ciąży mu 18,8 tys. nowych zakażeń w kraju i kolejne obostrzenia w głównych gospodarkach europejskich (Francja, Niemcy). Ponadto rynek obawia się o stan służby zdrowia w Polsce i wprowadzenie nowych, ostrzejszych restrykcji. EUR/PLN przebił 4,60 i zatrzymał się na razie na wiosennych maksimach. Wciąż nie możemy wykluczyć dalszych wzrostów.
 • oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,6100 – 4,6500
 • średni termin: Ostatnia pula restrykcji powinna pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa, ale minie kilka tygodni, zanim zobaczymy tego efekty. To jest czas, w którym złoty będzie pod presją, zanim z końcem roku wróci do poziomów w okolicach 4,50.
 • fundamenty: po bezprecedensowym luzowaniu polityki RPP realne stopy procentowe (stopa nominalna minus inflacja) są silnie ujemne. W okresach rynkowych turbulencji (vide: wrzesień) skutkuje to podatnością złotego na przecenę.

Strategia: EUR/PLN

 • strategia krótkoterminowa: nadzieje rynków na bardzo selektywne ograniczenia, które nie uderzą znacząco w sytuację gospodarczą pryskają. Jednak stopniowe wprowadzanie ograniczeń daje nadzieje na uniknięcie ekstremalnych lockdownów. Dzięki temu dolar nieco stracił a kurs EUR/USD wrócił do 1,1750. W USA na razie nie ma tak poważnych działań, co wynika jednak w dużej mierze z kampanii wyborczej. Dziś rynkiem mogą ruszyć dane PKB z USA za III kw.
 • oczekiwany przedział wahań na dziś: 3,9250– 3,9550
 • średni termin: ostatnie sondaże wskazują na zwycięstwo Bidena. Dla rynków równie ważne będą wyniki wyborów do Senatu i czy znajdzie się tam większość chętna do współpracy z nowym prezydentem w kontekście polityki fiskalnej.

Strategia: EUR/PLN

 • strategia krótkoterminowa: Potencjalny lockdown jest też rozważany w Wielkiej Brytanii, chociaż jak powiedział premier Johnson, decyzje na ten temat jeszcze nie zapadły. Mimo to funt jest stosunkowo mocny, ponieważ negocjatorzy UE i Wielkiej Brytanii podobno poczynili postępy w rozmowach. Negocjatorzy są w trakcie pisania traktatu, ale pozostają w sprzeczności w politycznie drażliwym temacie rybołówstwa.
 • oczekiwany przedział wahań na dziś: 5,1100 – 5,1500
 • średni termin: zakładamy, że ostatecznie porozumienie zostanie osiągnięte a funt wyraźnie będzie zyskiwał. Oznacza to, że możliwa euforia po porozumieniu dostarczyć powinna atrakcyjnych poziomów do sprzedaży waluty i zabezpieczania ekspozycji na dłuższy termin.
   
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.